EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Yurt içinde altın fiyatları son 6 ayın zirvesinde…

ABD’de beklenti üzerinde gelen enflasyon verisinin şokunu atlatan piyasalar haftaya yükselişle başlarken ABD Dolar Endeksi 89,69 düzeyine gerileyerek 25 Şubat sonrası en düşük düzeye geriledi. Dolardaki düşüşle dün ve bugün gelişen ülke piyasalarında yükseliş var.

Bugün dolardaki düşüşle gelişen ülke paralarının neredeyse tamamı dolar karşısında yükselirken Meksika pesosu ve Türk lirası ise negatif ayrışıyor. Dün 8,30’a gerileyen USD/TRY kuru bugün 8,35’ten süreç görüyor.

Demir ve bakır başta olmak üzere emtiadaki yükselişten dayanak alan altın dolardaki zayıflıkla yükselişini hızlandırdı ve ons fiyatı bugün 1.875 dolara çıkarak 29 Ocak sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Dolar kurunun yüksek düzeylerde olması ve ons altının da son ayların tepesine çıkmasıyla gram altın dün 503 TL’ye çıktı. Sekiz günlük aralıksız yükselişinin akabinde dün Kasım sonrası tepeden gevşeyen fiyat bugün tekrar 503 TL’ye yükseldi. Bu ay %6 yükselen gram altın sene başı prestijiyle yararını da %10’a çıkardı. Kasım ayında 540 TL ile tarihi rekor kıran fiyat, hem onstaki gerileme hem de dolar kurunun 7,0 düzeyi altına inmesiyle Şubat ayında 400 TL’nin altını görmüştü. Mart ayında TCMB Liderin vazifeden alınması ile %10 yükselen dolar kuru yurt içi altın fiyatlarını da yükseltti. Nisan ayında ise dolar kurunda bariz bir değişim olmazken onsun %3 primlenmesi ile gramdaki yükseliş devam etti. Mayıs ayının birinci 18 gününde de ons ve dolar tesiriyle fiyat rekor sonrası en yüksek düzeylerde süreç görüyor. 500 TL üzerinde 525 TL en yakın direnç olarak takip ediliyor.

Ons altında ise 1.858 dolar üzerinde kuvvetlenmede 1.900 dolar yeni düzey olarak takip ediliyor.

Yurt içinde bugün Cumhuriyet altını 3 bin 273 TL’den çeyrek altın ise 823 TL’den satılıyor.

Deniz Engin

İnvesting.com

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu