Ekonomi

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 1,8 milyar dolar arttı

Şebnem TURHAN

Merkez Bankası datalarına nazaran, 7 Mayıs haftasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 1 milyar 803 milyon dolar arttı ve 226 milyar 630 milyon dolara çıktı. Vatandaşların döviz mevduatında parite tesirinden arındırılmış değişim ise 537 milyon dolar artış istikametinde oldu. 7 Mayıs haftasında hem bireyler hem de hukuksal bireyler döviz mevduatında 953 milyar dolarlık alımı dikkat çekti.

Yabancı yatırımcıların pay senedi ve devlet iç borçlanma senetlerindeki alım tarafındaki hali ise ikinci haftada devam etti. Pay senedi piyasasında 7 Mayıs haftasında 87.7 milyon dolar, devlet iç borçlanma senetlerinde 23.7 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Merkez Bankası haftalık menkul değer datalarına nazaran yabancılar, 2.4 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı. Yurtdışında yerleşik bireylerin 30 Nisan prestijiyle 22 milyar 2,3 milyon dolar olan pay senedi stoku, 7 Mayıs’ta 22 milyar 182,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birebir devirde yabancı yatırımcıların DİBS stoku 7 milyar 481,6 dolardan 7 milyar 440,1 milyon dolara geldi. Kelam konusu devirde yabancıların ŞBS stokları da 267 milyon dolardan 269.5 milyon dolara yükseldi. Hasebiyle, yabancıların 3-7 Mayıs ortası haftalık süreçleri 114 milyon dolar net alış olarak gerçekleşti.

Yılbaşından beri ise 07 Mayıs ile biten hafta prestijiyle pay senedinde 1 milyar 846 milyon dolarlık satış, DİBS’te 624 milyon dolar alış ve ÖST’de ise 45 milyon dolarlık net alış olmak üzere toplamda 1 milyar 177 milyon dolarlık çıkış yaşandı.

953 milyon dolarlık, dolar mevduatı arttı

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine nazaran yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 7 Mayıs itibariyle 1.8 dolar artarak 226 milyar 630 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası’nın parite tesirinden arındırılmış verisine nazaran döviz mevduatında 7 Mayıs haftasında 537 milyon dolar alım oldu. Merkez Bankası bilgilerine nazaran gerçek şahısların toplam döviz mevduatı 1 milyar dolar artarak 141 milyar 945 milyon dolara çıktı. Hukukî şahısların toplam döviz mevduatı 803 milyon dolar artışla 84 milyar 685 milyon dolara yükseldi. Gerçek şahısların parite tesiri arındırılmış olarak döviz mevduatı 83 milyon dolar azalırken, hukukî şahısların parite tesirinden arındırılmış olarak toplam döviz mevduatı da 620 milyon dolar arttı. Hem gerçek şahısların hem de hükmî şahısların dolar cinsi döviz mevduatı ise 953 milyon dolar yükseldi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu