EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Yükselen emtia fiyatları toplumsal huzursuzluk mümkünlüğünü artırıyor

Yükselen emtia fiyatları, gelişmekte olan ülkelerde tekrar toplumsal huzursuzluk mümkünlüğünü artırıyor.

Emtia fiyatları son vakitlerde olduğundan çok daha yüksek düzeylerde. Bununla birlikte, ABD’de enflasyon bir müddettir olduğundan çok daha yüksek. Pekala enflasyon ve emtia fiyatları ne kadar bağlantılı ve gelecek için neye işaret ediyor?

Emtia kompleksi ile şirketlerin girdi fiyatları ortasında mutlaka bir bağ var. Üretici fiyat enflasyonu Perşembe günü, kırk yılın en yüksek düzeyine ulaşan bir öbür tatsız sürpriz daha sağladı ve 2008 yazında global mali kriz öncesinde kısa bir tepe yaptı – ki tesadüfen Bloomberg’in geniş emtia endeksinin tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktığı vakitti:

2008’de emtia fiyatlarındaki artış petrolden kaynaklanmıştı. Günümüzde ise Bloomberg endeksindeki son 12 aylık artış, %48,4 ile son kırk yılın en yüksek düzeyi olmasına karşın, şu anda 2008’dekine emsal bir baskı yok. Lakin en azından gelişmiş piyasalarda petrol ve tarım eserleri hariç temel malların enflasyona katkısı fazla değer teşkil etmiyor.

İktisadın daima değişen tabiatı tıpkı vakitte temel emtia fiyatlarını daha az değerli hale getiriyor. Bunlar metal sanayisi ve besin dalı ve kamu hizmetleri için hala büyük kıymet taşıyor, lakin artık iktisada hâkim olan hizmetlere katkıları ihmal edilebiliyor.

Lakin emtia enflasyonu artık gelişmiş ekonomiler için bu kadar direkt ithalat niteliğinde olmasa da, gelişmekte olan ekonomiler üzerinde hala önemli tesirlere sahip. Metaların en son tüketimdeki hissesine baktığımızda, yükselen Asya’nın emtia fiyatlarına Avrupa ve Kuzey Amerika’dan çok daha fazla maruz kaldığını görüyoruz.

Bu durum, global manada toplumsal huzursuzluk mümkünlüğünü artırıyor. 2011 Arap Baharı isyanlarını ateşleyen kıvılcım, Tunus’ta yüksek besin fiyatları nedeniyle bir gerçeklesen bir protesto olmuştu. Strategas Research Partners’tan Jason DeSenna Trennert’in dediği üzere:

“Sadece gelişmiş ülkeler beslenme, ısınma üzere temel gereksinimleri sorun olmaktan çıkarabilir. Emtia fiyatı enflasyonu, bilhassa güçlü ve esnek yönetişim sistemlerine sahip olmayan ülkelerde politik olarak çok istikrarsızlaştırıcı olabilir. Unutulmamalıdır ki, Amerika son mali krizde hem mesken fiyatlarında değerli bir düşüş (1930’lardaki büyük buhrandan beri gerçekleşmemiş bir olay) hem de birebir anda 150 dolarlık petrol yaşadı. Ne yazık ki Hindistan, Mısır ve Endonezya üzere ülkelerde besin isyanları olağan hale geldi. Amerika’nın ikiz açıkları GSYİH’nın %20’sine yaklaşırken, ABD doları konusunda bilhassa emtia ve varlıklara karşı yükselişe geçmek sıkıntı. Bu biçimde, dolar, Hazine Bakanı John Connally’nin bir vakitler dediği üzere, “bizim para ünitemiz ve sizin sıkıntınız.”

Bu nedenle, daha güçlü emtia fiyatları, gelişmiş ülkelerde enflasyon için kendi başlarına çok tehlikeli olmasa da, gelişmekte olan dünyadaki istikrarı derinden bozabilir. Yiyecek tedariki meseleleri, sadece Brezilya ve bilhassa şu anda pandemiden önemli halde muzdarip olan Hindistan üzere ülkeler için acıyı şiddetlendirecektir. Besin, Hindistan’da tüketici harcamalarının% 29,8’ini (ve Nijerya’da% 59’unu) ve ABD’de yalnızca% 6,4’ünü oluşturuyor. Besin enflasyonu, gelişmekte olan piyasalardaki manşet enflasyonu daha direkt besliyor ve bu durum, kelam konusu piyasalarda manşet ve çekirdek enflasyonu üst çekecek. BNP’nin varsayımlarına nazaran:

Yükselen enflasyon, bir dizi ülkeyi, ekonomilerinin hazır olmadığı bir noktada faiz artırımlarına zorlayabilir. Bilhassa Brezilya, keskin sıkılaşmanın yanı sıra artan enflasyon için hazır görünüyor. BNP Paribas, gelişmekte olan dünyanın geri kalanının birçoklarında, beklentinin, ülkelerin para siyasetini evvelce değiştirmeden enflasyonda bir artışa dayanacakları olduğunu gösteriyor.

Yükselen faiz oranları, bilhassa pandemi devrinde, gelişmekte olan dünyada besin fiyat enflasyonu kadar tanınan olmayabilir, bu nedenle merkez bankaları doğal olarak bunlardan kaçınmaya çalışacaktır. Lakin, şu anda en sıkıntı enflasyonist zorlukların bulunduğu yer de tekrar besin enflasyonu. Gelişmiş dünyada, enflasyondaki artış, tekrar açılmanın neden olduğu süreksiz bir tuhaflığı kanıtlayabilir. Gelişen dünyada, besin fiyatları enflasyonu halihazırda önemli bir toplumsal ve ekonomik zorluk oluşturuyor.

Kaynak: bloomberg.com

Çeviri: Cem Cetinguc

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu