İflas Haberi

Yargıtay’dan emsal karar: İptal edilen turun parasını sigorta ödeyecek

Bir tıp şirketinden İtalya-Güney Fransa yurtdışı tipi için 2 bin Avro bedelle çeşit satın alan karı-koca, laf konusu firmanın likidasyon sürecine girdiğinin öğrenilmesi üzerine çeşit hizmetini alamadı.

Tatil planları suya düşen talihsiz çift, çeşit satışlarının sigorta kapsamında olması nedeniyle sigorta şirketine gerekli ihbarı yaptı. Yapmadıkları tatil parasını alamayan çift, 1618 Sayılı Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu’nun 12/a hususu uyarınca iflasta dahil taahhüdün konumuna getirilmemesi hâlinin teminat dahilinde olduğunu ileri sürerek Asliye Ticaret Duruşması’nın yolunu tuttu. Duruşmada savunma yapan sigorta şirketi avukatı; seyahat acentesinin iflas etmediğine dikkat çekti. Duruşma; sigorta şirketinin sırf mukavele kapsamına alınmış rizikoların gerçekleşmesinden doğan zararları tazmin etmekle yükümlü olduğu, poliçede seyahat acentesinin hizmet kusurunun paket tıbbın hiç gerçekleşmemesi hâlini teminat altına almadığı münasebeti ile davanın reddine karar verdi. Kararı, davacılar temyiz etti.

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, kararı bozdu. Duruşma birinci kararında direnince devreye Yargıtay Hukuk Umumi Şurası girdi. Konsey kararında; paket cinsin hiç gerçekleştirilememiş olması hâlinin ‘Seyahat Yurtdışı Poliçesi Hususî Koşulları Kitapçığı’nın 22. unsurunda belirtilen “acentenin kusuruyla gereği üzere mahalline getirilememesi hâlinde” sözünün hususta sayılan üç hâlin dışında bağımsız bir teminat olduğunun ve bu tabirin paket tıbbın hiç gerçekleştirilememesi hâlini de teminat kapsamına aldığının kabulü gerektiği vurgulandı.

Kararda şöyle denildi: “Zira kelam konusu poliçede başkaca teminat dışı hâller de belirtilmiş olup, paket cinsin hiç gerçekleştirilememesi hâli teminat dışı hâller arasında sayılmamıştır. Akitte öngörülen rizikolardan rastgele birinin yahut kimilerinin sigorta teminatı dışında kaldığını ispat yükü sigortacıya aittir. Bu durumda davalı sigorta şirketi rizikonun teminat kapsamı dışında kaldığını ispatlayamamıştır. Hâl bu türlü olunca, lokal mahkemece paket cinsin hiç gerçekleştirilememiş olması hâlinin sigorta poliçesi teminatı kapsamında olduğu kabul edilerek sonucuna nazaran bir karar verilmelidir. Bu itibarla, lokal duruşma direnme kararının yukarıda açıklanan değişik münasebet ve nedenlerden ötürü bozulması gerekir. Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile direnme kararının yukarıda açıklanan değişik münasebet ve nedenlerden ötürü bozulmasına hükmedilmiştir.”

Emsal nitelikteki kararla paket çeşidi iptal olan tatilciler paralarını sigorta kapsamında alabilecek.

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu