EkonomiGenelGüncel

Yargıçlar ve Savcılar Heyeti adayları muhakkak oldu

TBMM Anayasa ve Adalet Kurulları Üyelerinden Heyeti Karma Kurul, TBMM tarafından Yargıçlar ve Savcılar Heyetine (HSK) seçilecek 7 üyenin üç katı adayı belirledi.

Karma Komite, HSK üyeliği adayları seçimi için AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı.

Alt kurul üyelerine çalışmaları için teşekkür eden Bozdağ, daha sonra alt komite lideri olarak TBMM Adalet Kurulu Lideri ve AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’a kelam verdi.

Alt komitenin çalışmalarına ait Karma Komite’ye bilgi veren Tunç, aday adayı müracaatlarının tek tek incelendiğini, ağır çalışmaların akabinde hazırladıkları raporu Karma Kurula sunduklarını söyledi.

“İçtüzük’te düzenlemeye gereksinim var”

Karma Komite Lideri Bozdağ, Karma Komite’nin, Anayasa’nın 159. hususunun, HSK üyeliği seçimi yöntemini ayrıntılı, tartışmadan uzak ve herkesin anlayacağı formda bir düzenlemeyi içermediğini belirterek, TBMM İçtüzüğü’nde ise HSK üyelerinin Karma Kurul ve TBMM Genel Heyetinde seçimi konusunda tek bir harf dahi bulunmadığına işaret etti.

Bozdağ, TBMM İçtüzüğü’nde, HSK üyeliği seçimine ait pek çok sorunun karşılıksız kaldığını, İçtüzük’te HSK üyeleri seçimine ait bir düzenlemeye muhtaçlık olduğunu söyledi.

HSK üyeliği seçimi için siyasi parti kümeleri ortasında olgun görüşmeler yapıldığını, HSK seçiminde demokratik bir uzlaşma temin edildiğini anlatan Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile siyasi partilerin genel liderleri ve partiler ismine görüşmelere katılan milletvekillerine teşekkür etti.

Bekir Bozdağ, “Bu, hoş bir örnek olmuştur. İnşallah bundan sonra uzlaşmanın, pek çok çalışmada burada olduğu üzere eserlerini bir arada göreceğiz.” dedi.

Bozdağ, alt kurul raporuna nazaran, üç aday adayının, HSK üyeliği seçimine katılmak için gerekli kaideleri taşımadıklarının tespit edildiğini lisana getirdi.

Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman da Karma Komiteye gönderdiği dilekçeyle HSK üyeliği aday adaylığından çekildi.

Tasnif Kurulu kurulmasının akabinde HSK’ye seçilecek 7 üyenin üç katı adayın belirlenmesi için seçime geçildi.

7 HSK üyeliği için Yargıtay kontenjanından 50, Danıştay kontenjanından 10, avukat kontenjanından 42, öğretim üyesi kontenjanından 12 olmak üzere toplam 114 aday adayı seçime girdi.

Basına kapalı gerçekleştirilen seçim yaklaşık iki saat sürdü. Yapılan seçimde, HSK üyeliği için 21 aday belirlendi.

Genel Şuradaki seçim süreci

TBMM Genel Şurası, 7 Haziran’a kadar 7 HSK üyesini seçecek.

Karma Kurul tarafından belirlenen 21 aday ortasından her bir üye için farklı başka bâtın oyla seçim yapılacak. Birinci oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu, bu oylamada seçimin sonuçlandırılamaması halinde ikinci oylamada üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu gerekecek. İkinci oylamada da üye seçilemezse, en çok oyu alan iki aday ortasında isim çekme yolu ile üye seçimi gerçekleştirilecek.

Seçilecek HSK üyeleri 4 yıl misyon yapacak.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu