Ekonomi

Yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 132 artış

TÜİK datalarına nazaran; yılın birinci 3 ayında geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 131,8, bunların yüz ölçümü yüzde 87,5, bedeli yüzde 144,3, daire sayısı yüzde 105,6 arttı.

Kelam konusu devirde yapı ruhsatı verilen binaların toplam yüz ölçümü 33,2 milyon metrekare oldu. Bunun 19,5 milyon metrekaresi konut, 7,5 milyon metrekaresi konut dışı alanlar ve 6,3 milyon metrekaresi ortak kullanım alanları olarak kayıtlara geçti.

Kullanım emeline nazaran 23,8 milyon metrekareyle en yüksek hissesi, iki ve daha fazla daireli ikamet gayeli binalar oluşturdu. Bunu 2,4 milyon metrekareyle bir daireli ikamet gayeli binalar izledi.

Müsaade dokümanı verilen yapıların yüz ölçümü yüzde 12,5 arttı

Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma müsaade evraklarında ise bina sayısı yılın birinci 3 ayında, bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 12,5, yüz ölçümü yüzde 4,4, kıymeti yüzde 34,5, daire sayısı yüzde 2,1 artış kaydetti.

Kelam konusu yapıların toplam yüz ölçümü 33,2 milyon metrekare olarak hesaplanırken, bunun 18,2 milyon metrekaresini konut, 8,1 milyon metrekaresini konut dışı alanlar ve 6,9 milyon metrekaresini ortak kullanım alanları oluşturdu.

Kullanım maksadına nazaran 24,7 milyon metrekareyle en yüksek hissesi iki ve daha fazla daireli ikamet gayeli binalar aldı. Bunu 1,8 milyon metrekareyle toptan ve perakende ticaret binaları izledi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu