Ekonomi

Türk Telekom, AB takviyeli 5G Ar-Ge projesini muvaffakiyetle tamamladı

Türk Telekom, AB tarafından desteklenen proje kapsamında fabrikalarda 5G ile daha düşük gecikmeli data iletimi, ultra yüksek güvenilirlik ve erişilebilirlik sağlanabileceğini ortaya koydu. Proje sayesinde farklı standartlarda haberleşen tüm makinelerin, birbirleriyle objelerin interneti (IoT) teknolojisi ile konuşabilir hale gelmesi sağlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Uluslararası Clear5G projesi ile 5G teknolojisinin kabiliyetlerinin üretim alanına uyarlanabildiğini kanıtlayarak fabrikaların 5G ve ötesi teknolojilerle birlikte dijitalleşmesi sürecine değerli bir katkı sağladık. Horizon 2020, Eureka üzere Memleketler arası Ar-Ge programlarına katılarak gelecek kuşak telekomünikasyon teknolojileri alanındaki Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımızla global ölçekte kıymet üretmeyi sürdürecek, 5G teknolojileri konusunda geliştirdiğimiz yeni fikir ve eserleri memleketler arası patentler ile taçlandırmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Türk Telekom, 5G alanında fonlanan Horizon 2020 projelerinde yer alan “ilk” Türk operatör

Verilen bilgiye nazaran, projede İngiltere’den Surrey Üniversitesi ile Toshiba ve Adlink üzere dünya devlerinin yanı sıra Fransa, Yunanistan ve Tayvan’dan toplam 11 firma yer aldı. Türk Telekom, 5G ve ötesi araştırmalarında, Horizon 2020 kapsamında projesi memleketler arası konsorsiyumda kabul edilen “ilk” Türk operatör oldu.

Türk Telekom, bu çalışmasıyla Sanayi 4.0 vizyonunun daha süratli ve tesirli bir formda hayata geçirilmesine dayanak verirken, fabrikalardaki potansiyel endüstriyel 5G uygulamalarının gerçekleşmesi için gerekli şebeke ihtiyaçlarının, idare sistemlerinin ve mimarilerinin belirlenmesine de katkı sağladı. Proje, Avrupa Komitesi’nin milletlerarası arenadaki en büyük bütçeli sivil araştırma ve inovasyon programı olan Horizon 2020 kapsamında hibe takviyesiyle gerçekleştirildi.

Geleceğin fabrikalarında Endüstriyel 5G şebekesine ilişkili olarak çalışan ve yönetilen üretim sistemlerindeki makineler daha kolay denetim edilebilir, daha esnek, inançlı ve performanslı çalışabilir hale geliyor. 5G’nin getirdiği bu avantajlar fabrikaların önümüzdeki yıllarda operasyonlarını daha güzel hale getirmelerine, yeni fırsatlardan yararlanmalarına, riskleri algılamalarına ve eser yelpazelerini zenginleştirmeleri için daha geniş bir ekosisteme sahip olmalarına imkan sağlayacak. Tüm bu nedenlerle endüstriyel taşınabilir tahliller, başta geleceğin fabrikaları olmak üzere imalat sanayi ve öbür birçok kesimde ağır ilgi görüyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu