EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Turizmde dönem açılmadan kapanabilir!

Almanya’nın seyahat uyarısı ve Rusya’nın uçuşları durdurması, turizm kesiminde kaygıya neden oldu. Eski Turizm Bakanı Yücel, aşılamanın bir an evvel bitirilememesi halinde turizm dalının açılmadan kapanacağını öne sürdü.

Türkiye, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2020 yılı turizm dönemini epey makus geçirdi.

Turizm gelirleri 2019’da yüzde 65,1 azalarak 12 milyar 59 milyon 320 bin dolar oldu.

Aşı çalışmalarında sağlanan ilerleme ve geçen ocak ayında hadise sayılarında görülen azalma, turizmde izafî bir optimistlik başlatmış, işletmeler yeni dönem için önemli hazırlıklar yapmıştı.

Lakin Kovid-19’da birçok varyantın görülmesi ve üçüncü dalganın ortaya çıkması bir de aşılamanın beklenen süratte ilerlememesi optimist tablonun değişmesine neden oldu.

Evvel geçen 9 Nisan Cuma günü Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerden Almanya, artan hadiseler nedeniyle Türkiye’nin statüsünü “riskli bölge”den “Yüksek risk bölgesi”ne yükselterek, seyahat ihtarını yineledi.

Rusya’nın uçuş yasağı turizmcileri endişelendirdi

Bu gelişmenin akabinde dün de Rusya, olaylardaki artışı ileri sürerek Türkiye’ye 1 Haziran’a kadar uçuş yasağı uygulama kararı aldı.

Bu mühlet zarfında yalnızca Moskova-İstanbul ortasında haftada karşılıklı iki sefer yapılabilecek.

Karardan 533 bin Rus turistin rezervasyonunun olumsuz etkileneceği ve maddi kaybın en az 354 milyon euro olacağı sav edildi.

Rusya’nın kararında Kovid-19 olayları kadar Ukrayna ile yaşadığı tansiyonda Türkiye’den yapılan, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını kabul etmeyeceği tarafındaki açıklamaların da tesirli olduğu öne sürüldü.

Son gelişmeler turizm bölümünde önemli tasaya neden olmuş durumda.

“Rusya’nın seyahat kısıtlaması uzayabilir”

Turizmci Sedat Balıkçı, birkaç gün öncesine kadar otellerin harıl harıl yeni döneme hazırlandığını fakat son 24 saatteki olumsuz gelişmelerin insanların başını karıştırdığını söyledi.

Batı Avrupa’dan pek turistin gelmeyeceği anlaşıldığını son koz olan Rusya turistlerin de ellerinden kayıp gittiğini lisana getiren Balıkçı, “Rusya’nın seyahat kısıtlaması kararının 1 Haziran ile sonlu olmayacağını, gerek siyasi gerekse salgın nedeniyle biraz daha uzayacağını düşünüyorum” dedi.

“Turizm topluluğu huzursuz bir bekleyiş içinde”

Şu an Ukrayna ve Polanya’dan rezervasyonların sürdüğünü aktaran Balıkçı, “Ancak Almanya’nın Türkiye’yi yüksek riskli ilan etmesinin akabinde benzeri bir kararı birkaç güne kadar Polanya’dan da bekliyorum. Elde bir Ukrayna kaldı. Bütün Ukrayna gelse ne olacak? Şu an turizm topluluğu huzursuz bir bekleyiş içinde” diye konuştu.

“Aşılamanın hızlandırılması gerekiyor”

Balıkçı, aşılamanın şu ana kadar bitirilmemesinin de mevcut meselelerde tesirli olduğunu vurgulayarak “Turizm döneminin kurtarılması için aşılamanın çok hızlandırılması gerekiyor. Şu an geç kalınmış dahi olsa ramazanda üç hafta müddetle tam kapanma olması gerekir” tabirlerini kullandı.

“Almanya, Rusya giderse 10 milyar dolar gider”

Çeşit Operatörleri Periyot Sözcüsü Cem Polatoğlu da “Almanya ile Rusya giderse 10 milyar dolar masraf. Geriye ne kalıyor? Birkaç yüz bin Ukraynalı. İstanbul’a gelen Araplar, nevruz için gelen İranlılar ve tek tük İngiliz ile Çek” diyerek dalda büyük telaşın hakim olduğunu savundu.

“Türkiye aşılamayı bir an evvel bitirmezse turizm döneminden umut yok” diyen Polatoğlu, ayrıyeten ramazanda 20 gün tam kapanma olması gerektiğini söyleyerek kelamlarını şöyle tamamladı;

“Oteller çok masraf yaptı. Ne olacak onların hali. Antalya, Rusya’nın kararından sonra kan ağlıyor.”

“Rusya’nın kararı Türkiye’nin Ukrayna tavrı nedeniyle”

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, İngiltere ve Almanya’dan gelen seyahat ikazlarının dışında Rusya’nın aldığı son kararın Ukrayna ile yaşadığı tansiyonda Türkiye’nin aldığı tavırdan kaynaklandığını öne sürdü.

Turizmcilerin bakanlığın yanlış yönlendirmesi sonucu her şeyin düzeleceği doğrultusunda hazırlık yaptığını tez eden Yücel, “Doğru bilgilendirme olmadığı için bu hazırlıklar boşa gitti. Kısa çalışma ödeneğinin de kaldırılması kesimde çalışanları daha güç durumda bırakacak. Ben 2025’e kadar bölümde işlerin düzeleceği kanaatinde değilim” yorumunda bulundu.

“Aşılama süratlice bitirilmezse dönem başlamadan bitecek”

Türkiye’nin aşılama konusunda ilerleme kaydedememesinden kaynaklı olarak da bu problemleri yaşadığımızı öne süren Yücel, argümanlarını şöyle sürdürdü;

“Bizim üç tane alıcımız var. Rusya, Almanya ve İngiltere. Şu yahut bu nedenle Türkiye’ye turist göndermeyi durdurdular. Bu bizim büyük bir kriz. Bunu şurayla burayla kapatmamız güç.  Artık Meksika’dan turist gelmesini bekliyoruz, Arnavutluk’la turizm mutabakatı yaptık üzere saçma sapan, devlet idaresiyle bağdaşmayan açıklamalar duyuyoruz.”

“Turizmde karamsar bir bir tablo mu bekliyorsunuz? sorusuna Yücel, “Karamsar değil, bu halde giderse dönem başlamadan bitecek. Ya da süratle aşı yapıp, bunu ön plana çıkaracaklar” dedi.

“İç turizm desteklenmeli”

Turist gönderen ülkelerin de ekonomilerinin uygun olmadığına dikkat çeken Yücel, şu teklifte bulundu;

“Rusya, bu yıl ülke içinde tatile gidenlere yüzde 20 dayanak veriyor. Türkiye’de iç turizmi destekleyerek sorunu kısmen çözülebilir. Kâfi mi tek başına yetmez. Zira 1,5 milyon yatak kapasitesiyle Türkiye, dünya turizminde altıncı sırada”

“Hasar tespiti ve tahlil yolları için konferans toplanmalı”

Yücel, bir bilinmezliğin de olduğunu öne sürerek, turizmde faaliyet gösteren bütün temsilcilerin bir ortaya geleceği, hasar tespitinin çıkarılıp, tahlil yolları üzerine konuşulacak bir konferans yapılmasını da önerdi.

Ali Kemal FAZİLET

Kaynak: Independent Türkçe 

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu