Ekonomi

Turizmciler Rusya’dan müjdeli haber bekliyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay, 10 kişilik bir heyet ile Rusya’ya gitti. Ziyaretin gündemi COVID-19 aşısı tedariki ve turizm. Moskova’da muhatapları ile görüşecek olan Kalın, Ersoy ve Tolunay, Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların yine açılması ve Haziran’da gelmesi beklenen Sputnik-V aşısı ile ilgili Türkiye’nin taleplerini iletecekler.

Rusya’dan müjdeli haber bekleniyor

Turizmde Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkelerle başlatılan diplomasi trafiğinin yeni durağı Rusya oldu. Rusya’nın 1 Haziran’da sona erecek Türkiye’ye yönelik uçuş yasağını kaldırıp kaldırmayacağı merakla beklenirken, bu ziyaret turizmcilerin umudunu artırdı. DÜNYA’nın görüşlerini aldığı turizmciler, bu ziyaretle birlikte Rusya’nın uçuş yasağının müddetini uzatmamasını, 1 Haziran’da uçuşları başlatmasını bekliyor. Turizmciler, Rusların tercihleri açısından Antalya’nın birinci sırada olduğunu, politik tansiyonlar kenara bırakılabilirse, tıp operatörlerinin de Türkiye’ye dönüş talebi bulunduğunu belirtiyor.

Rusya, artan hadise sayılarını münasebet göstererek Türkiye’ye uçuşları 15 Nisan’dan başlayarak 45 gün müddetle durdurmuştu. Turizmciler bu kararı, Rusya ve Türkiye’nin Ukrayna konusunda gerginliği sebebiyle politik bir karar olarak yorumlamıştı. Son günlerde Rusya’nın Türkiye’ye uçuş yasağını uzatma ihtimali tartışılıyordu. Bu ziyarette gerçekleştirilecek görüşmelerde iki ülke ortasındaki uçuşlar ile Rus turistlerin Türkiye’ye ziyaretleri pahalandırılacak. Bakan Ersoy, Rus makamlarına, Türkiye’de turizm kesiminde alınan COVID-19 tedbirleri ve olay sayılarındaki düşüşle ilgili bilgi verecek. Ayrıyeten turizm çalışanlarının aşılama çalışmaları da anlatılacak. Rusya’ya ‘Alman formülü’ de sunulabilir. Geçen yıl Almanya ile turizm alanında yapılan işbirliğinin Rusya’ya da önerilmesi bekleniyor. Bu kapsamda, Rusların ilgi gösterdiği Ege ve Akdeniz üzere turizm bölgelerinde hijyen standartlarının en üst seviyede olduğu belirtilecek.

Tartışmalı Sputnik V’nin birinci sevkiyatı bu ay

Tanıtımını şahsen Rusya Devlet Lideri Vlademir Putin’in üstlendiği Rusya’nın birinci COVID-19 aşısı Sputnik V’nin sevkıyatı da, iki bakanın Rusya seyahatinin gündem başlıkları ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin üçüncü parti COVID-19 aşısını Rusya’dan alacağını açıklamış, yeni mutabakatların da muştusunu vermişti. Bakan Koca’nın açıkladığı takvimin iki ayağı var. Aşının Rusya’dan tedariki ayağında 50 milyon dozluk muahede sağlandığını açıklayan Bakan Koca, birinci sevkıyatın ise mayıs içinde yapılacağını söylemişti. Ayın birinci yarısı geride kalmışken her iki bakanın da Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret, Sputnik V aşısının teminine ait görüşmelerin netleşeceği kestirimlerini gündeme getirdi.

Sputnik V aşısıyla ilgili Rusya hükümetiyle yapılan ikinci mutabakat ise üretim lisansını içeriyordu. Aşının Türkiye’de üretilmesinden dolumuna kadar, klinik araştırmalarını da kapsayan geniş çaplı bir lisans muahedesi imzalandı. Bu kapsamda aşının Türkiye’deki tüm hakları Viscoran İlaç’ta bulunuyor. Üretim ise Çerkezköy’deki CinnaGen İlaç tarafından yapılacak. Gameleya Enstitü’nün tüm teknoloji transferini gerçekleştirdiği CinneGen, üretim için hazırlıkları hızlandırdı. Maksat eylül ayında Türkiye’de üretilen Sputnik V aşısının piyasaya sürülmesi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu