EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

TL’nin kıymeti ayna üzere: Dolar/TL8,47’den nereye gerçek?

Hafta sonunda ABD Lideri Biden’ın “soykırım” açıklaması, Cuma gecesi merkez bankası lideri Kavcıoğlu’nun televizyonda yaptığı para siyasetine yönelik açıklamalar ve epideminin rakamsal bilgilerinin yine mantık hudutlarını zorlayan düşüşü Türk Lirası’nın bedeli üzerinde tesirli oluyor.

Türkiye şimdi karşı bir açıklama yapmış olmasa da, ABD-Türkiye ilgilerinde gidişatın tarafı; Lider Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgi düzeyine koyduğu ara artık epeyce net.  Üzerine eklenecek S-400 ve Halkbank gerginlikleri de önümüzdeki periyodun kolay geçmeyeceğin anlatıyor.

Öteki yandan Kavcıoğlu’nun açıklamaları 128 milyar dolarlık rezerv satışı sorununu gündemden düşürmeye yetmeyeceği üzere, para siyaseti idaresi ile ilgili tasaları desteklemiş durumda.  Artan politik gerginlikleri son derece kırılgan bir ekonomik durumla karşılamak zorunda kalan Türkiye iktisadı ile ilgili kaygılar özelikle dış borç ödemeleri ve TL’nin kıymeti üzerinden devam ediyor. Dolar endeksi baskı altında kalırken, Türk lirası misal para ünitelerine nazaran olumsuz ayrışmakta.

Bu da dolar/TL’yi 8,50 ve üzerine gerçek baskı altında tutuyor.  Hatırlanacağı üzere dolar/TL’de tepe 8,58 düzeyindeydi.

Önümüzdeki haftalarda ABD ile münasebetlerin soykırım açıklaması sonrası S-400 ve Halkbank ile insan hakları ihlalleri üzerinden daha berbatlaşması yüksek bir mümkünlük. Merkez Bankası ise faal bir para siyaseti idaresi yapmak yerine politize olmuş imgesi ile enflasyon ve TL tarafında bekleneni vermekten uzak.  Beklenmemekle birlikte bir faiz artışı yapması halinin, iktisadın ve siyasetin genel idare sıkıntıları nedeniyle istenen etkiyi yaratmaması da giderek yükselen bir mümkünlük.  Ağbal’ın para siyasetini yönettiği Kasım-Mart devrinde gerçekleşen faiz artışı ve sorumlu para siyaseti idaresi, hükümete hukuk ve iktisat tarafında ıslahat açıklamak için vakit kazandırmış fakat bu fırsat da tatmin edici olmayan ıslahat açıklamaları ile harcanmıştı.

Ağbal vazifede kalsaydı nispeten daha uzun soluklu olacak sakinlik devri de Kavcıoğlu’nun merkez bankasının başına getirilmesiyle son buldu. Artık münasebetiyle önümüzde iktisatta artık hiçbir çıpanın kalmadığı  son derece çalkantılı bir periyoda girmiş bulunuyoruz.  TL’nin bedel kaybının hızlandığı ve daha da hızlanacağı, enflasyonun yükselmeye devam ettiği ve turizm gelirlerinden beklenenin alınamayacağının netleştiği önümüzdeki aylarda son PPK metninden anlaşılan Kavcıoğlu ve takımının faiz indirmek konusunda fırsat kolladıkları.

Dış dünyada Biden’ın birinci adımlarını açık ettiği ve derinleşecek vergi artışları varlık fiyatları üzerinde baskısını giderek artıracak.  Tıpkı periyotta Mayıs-Eylül devrinde ABD TÜFE enflasyonu %4 ve tahminen üzerine yönelecek; 10-yıllık tahvil faizlerinin tekrar tırmandığını ve %2’yi geçtiğini izleyeceğiz.

TÜFE enflasyonunda sene sonu düzeyinin %18-20 aralığının altında olması mümkün görünmüyor. 2018 yılından bu yana devam eden TL devalüasyonu ve Mart ayında para siyasetinde yaşanan yeni şok dolar/TL’nin sene sonunda 9,00-9,30 düzeyinin altında olamayacağına işaret diyor.

Bilhassa ufukta beliren dış siyaset şoklarının TL üzerinde yaratabileceği aksilikler TL’nin daha fazla kıymet kaybı yaşayabileceğini düşündürüyor.  Bu durum ise iç siyasette 2023 seçimleri öncesi sürpriz gelişmelere neden olabilecek potansiyele sahip görünüyor.

GA.

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu