Genel

Tarım Ve Orman Bakanlığı Açıkladı: Siber Saldırıya Uğradık

31 Temmuz gecesi bazı sunucularının siber saldırıya uğradığını açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı, sistem şifreleme protokollerinin devreye girerek önlemlerin alındığını açıkladı.

Türkiye neredeyse 2 haftadır orman yangınları ile mücadele ediyor.

Yurdun her bölgesinde bir anda ortaya çıkan yangınlara müdahale edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan siber saldırıya maruz kalındığı şeklinde açıklamalarda bulundu.

YANGINLAR BAŞLADIKTAN 3 GÜN SONRA SİBER SALDIRI YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığı, yangınların başlamasından 3 gün sonra, 31 Temmuz saat 01.00 sıralarında Bakanlığın domainlerine siber saldırı yapıldığını söyledi.

“SİSTEMİN GÜVENLİĞİ KONTROL ALTINDA”

Açıklamada, “Bilindiği üzere hacker grupları tarafından kamu kurumları ve özel sektörün bilişim sistemleri sürekli hedef alınmaktadır. 31.07.2021 tarihinde gece 01.00 sıralarında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın domainlerinden birinde bulunan bazı sunucular siber saldırıya uğramış ve kullanılmaması için şifrelenmiştir. Bakanlığımızca sabah erken saatlerde bu durum fark edilmiş, sistem şifreleme protokolleri devreye girmiş ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yetkileri ile koordineli olarak bir çalışma başlatılmış, gerekli tedbirler alınmıştır. Bu saldırıda Bakanlığımızın bir kısım sunucuları hedef alındığı için öncelikle tüm sistemin güvenliği kontrol altına alınmıştır.” ifadeleri kaydedildi.

“3 AYRI YEDEKLEME SİSTEMİ MEVCUT”

Yapılan siber saldırıda, Bakanlığın ana domainlerinin etkilenmediği ifade ederek “Bu yapılan siber saldırıda Bakanlığımızın ana domainde olan sunucular etkilenmemiş olup, Bakanlığımızda 3 ayrı yedekleme sistemi mevcuttur. Bu yedekleme sistemleri Bakanlığımızda ve özel bir veri merkezinde saklanmaktadır. Bakanlığımızca etkilenen sunucular ve yedekler kriminal bir inceleme için koruma altına alınmış olup elimizde bulunan diğer sistemler üzerine yeniden yazımlar ve veri tabanı kurulmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

“VERİ KAYBI YOK, İNCELEME BAŞLATILDI”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Sistemlere ilk müdahale eden profesyonel ekip, sistemleri koruma altına alıp internet bağlantılarını kestiği ve sunuculara hiçbir suretle müdahale edilmediği için kişilerin ne istediği ile ilgilenilmemiş ve doğrudan Bakanlığımız yedek sistemlerinin ayağa kaldırılması yoluna gidilmiştir. Sistemler, kurum dışındaki yedeklerden veri kaybı olmadan ayağa kaldırılmıştır. Konu adli makamlara iletilmiş olup gerekli inceleme başlatılmıştır.”

Kaynak:haber365.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu