Ekonomi

Tarım üretici fiyatlarında artış nisanda sürat kesti

Tarım eserleri üretici fiyatlarında artış nisan ayında sürat keserek devam etti. Tarım-ÜFE aylık bazda yüzde 0,79 azalırken, yıllık artış yüzde 21,77 oldu.

TÜİK bilgilerine nazaran; tarım eserleri üretici fiyat endeksinde, bir evvelki yılın aralık ayına nazaran yüzde 7,53, on iki aylık ortalamalara nazaran yüzde 18,80 artış gerçekleşti.

Nisanda, endekste kapsanan 77 unsurdan 14’ünün ortalama fiyatında azalış olurken 10 unsurun ortalama fiyatında değişim olmadı. 53 unsurun ortalama fiyatında ise artış yaşandı.

Bölümlerde bir evvelki aya nazaran değişime bakıldığında, tarım-avcılık eserleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,02 azalış, balık ve öbür balıkçılık eserlerinde yüzde 3,11, ormancılık eserleri ve ilgili hizmetlerde ise yüzde 5,44 artış oldu.

Ana kümelerde bir evvelki aya nazaran değişim, çok yıllık bitkisel eserlerde yüzde 9,03 azalış, tek yıllık bitkisel eserlerde yüzde 1,3, canlı hayvanlar ve hayvansal eserlerde yüzde 2,64 artış olarak kayıtlara geçti.

En fazla fiyat artışı turunçgillerde

Aylık en fazla artış yüzde 13,99 ile turunçgiller alt kümesinde gerçekleşti. Bir evvelki aya nazaran en fazla artış gösteren öbür alt kümeler ise yüzde 13,06 ile öteki ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler, yüzde 4,01 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt ve yüzde 3,76 ile yağlı meyveler oldu. Buna karşılık, azalışın olduğu alt kümeler yüzde 2,88 ile çeltik, yüzde 2,56 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar, yüzde 1 ile lifli bitkiler olarak sıralandı.

Yıllık en fazla artış yüzde 52,67 ile turunçgiller alt kümesinde oldu. Bunu yüzde 38,73 ile lifli bitkiler, yüzde 28,38 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar, yüzde 23,98 ile öbür çiftlik hayvanları ve hayvansal eserler takip etti.

Yıllık en az artış gösteren alt kümeler ise yüzde 3,58 ile zerzevat ve kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 6,92 ile çeltik ve yüzde 14,1 ile yağlı meyveler oldu.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu