EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Şişecam’ın birinci çeyrekteki net satışları 5,7 milyar TL

Şişecam’ın 2021 yılı Ocak-Mart periyodundaki konsolide net satışları 5,7 milyar TL düzeyine ulaştı. Şişecam’ın bu periyotta toplam satışları içerisindeki milletlerarası satışlarının hissesi yüzde 60 düzeyinde gerçekleşirken, şirketin,  yılın birinci üç ayındaki toplam yatırımları 406 milyon TL, ihracatı ise yaklaşık 153 milyon dolar oldu.

Şişecam İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman,  “Yeni virüs varyantları, global aşı tedarik ıstırabı, ülkelerin karantina uygulamaları üzere etkenlerle global salgının tesirlerinin ve belirsizlik atmosferinin sürdüğü birinci çeyrekte Şişecam, paydaşları için paha yaratmayı sürdürmüş ve başarılı bir finansal performans sergilemiştir. Global salgının tesirinin hangi boyuta ulaşacağının belirsizliğini koruduğu önümüzdeki periyotta de faaliyetlerimizi güçlü yetkinlik ve reflekslerimizi kullanarak yönetmeye, iş süreçlerimiz ve planlarımızda gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşlarımız için paha yaratmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Şişecam’ın 2021 yılı Ocak-Mart periyoduna ait konsolide net satışları 5,7 milyar TL düzeyine ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını söz eden milletlerarası satışların konsolide satışlar içindeki hissesi ise yüzde 60 düzeyinde gerçekleşti. Birinci çeyrekte 1,25 milyon ton cam üreten Şişecam, bu periyotta 550 bin ton soda ve 1,2 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Esnek uygulamaları ve esaslı yönetişim tecrübesi ile Şişecam, global salgının öncesini yansıtan geçtiğimiz yıl tıpkı periyodun de üzerinde, güçlü bir birinci çeyrek finansal performansına ulaşmayı başardı.

Birinci çeyrekte salgına karşın güçlü bir finansal performans sergiledik

Şişecam İdare Konseyi Lideri ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, Ocak-Mart 2021 devri finansal sonuçlarına ait yaptığı açıklamada, global salgının tesiriyle sıra dışı şartların hakimiyetini koruduğu 2021 yılının birinci çeyreğinde de Şişecam’ın tüm paydaşları için bedel yaratmayı sürdürdüklerini belirterek, “Yılın birinci çeyreğinde konsolide net satışlarımız 5,7 milyar TL düzeyine ulaşırken, eserlerimiz, yatırımlarımız ve sağladığımız istihdam ile ülke iktisadına katkıda bulunmaya devam ettik. Kurumsal yönetişim kabiliyeti ile yılın birinci çeyreğinde güçlü maksatlarını gerçekleştiren Şişecam, pandemi öncesi devir olan geçtiğimiz yıl tıpkı devrinin de üzerinde başarılı bir finansal performans sergileyerek faal kriz idaresi kabiliyetini bir sefer daha ortaya koymuştur. Global salgının tesirinin hangi boyuta ulaşacağının belirsizliğini koruduğu önümüzdeki periyotta de faaliyetlerimizi güçlü yetkinlik ve reflekslerimizi kullanarak yönetmeye, iş süreçlerimiz ve planlarımızda gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşlarımız için kıymet yaratmaya devam edeceğiz.”

Geleceğin Şişecamı’nın inşasına yönelik dönüşüm projelerine sürat verdik

Prof. Dr. Ahmet Kırman şunları söz etti: “Şişecam’ın 85’inci yılını kutladığımız ve tüm faaliyetlerini tek çatı altında birleştirdiğimiz 2020 yılında, uzun periyot  stratejilerimiz ve global piyasalardaki rekabetçi gayelerimiz doğrultusunda kritik bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğimiz birleşme sürecinin muvaffakiyetle tamamladık. Çabucak akabinde da daha entegre, dijital, optimize ve operasyonel açıdan kusursuz bir tertip yapısının oluşmasına ve geleceğin Şişecam’ının inşasına yönelik dönüşüm projelerini hayata geçirmeye büyük bir süratle başladık. Yılın devamında da ehil insan kaynağı ve akıllı teknoloji kullanımı ile bütünsel kurumsal idare yaklaşımını merkeze alan değerli dönüşüm projelerimizi sürdüreceğiz. Dijital dönüşüm seyahatimizi büyük bilgi kullanımı ile sürdürürken tüm paha zincirinde yüksek sinerji yaratacak tesirli kaynak ve varlık idaresiyle optimizasyonu sağlayacağız. Şişecam’ın yarattığı ekonomik paha ve global rekabet gücünü artırmaya devam edeceğiz.”

Yeni yatırımlarla ülkemiz için kıymet yaratmayı sürdürüyoruz

Türk cam endüstrinin kurucusu Şişecam’ın 85 yılı aşkın geçmişinde, her devirde olduğu üzere global salgın periyodunda de olağandışı şartlara karşın Türkiye için paha yaratmayı sürdürdüğünü belirten Kırman açıklamasını şöyle sürdürdü: “Küresel salgının yarattığı belirsizlik ortamına ve olağandışı şartlara karşın ülkemizin cam talebini karşılama ve ülkemiz iktisadı için kıymet yaratma önceliğimiz kapsamında yatırımlarımızı da orta vermeden sürdürdük. 2020 yılı Ekim ayında devreye aldığımız sekizinci fırınla Avrupa’nın en büyük düzcam üssü haline getirdiğimiz Polatlı tesisinin akabinde, Yenişehir düzcam tesisimizde soğuk tamirini tamamladığımız altıncı fırınımızı da ateşleyerek devreye aldık. Bu fırınla sağlanacak olan yıllık 240 Bin ton ek kapasite ile inşaat, mobilya, beyaz eşya ve otomotiv dalının ağır taleplerine karşılık verebilen arz imkanına erişmiş olduk. Yılın son çeyreğinde Yenişehir tesisimizde soğuk tamiratı tamamlanacak olan tekrar 240 Bin ton kapasiteli beşinci fırının da devreye alınmasının akabinde Şişecam, Türkiye’de 2 Milyon tona ulaşan konseyi düzcam üretim kapasitesini faal olarak kullanarak, Türkiye için bedel yaratmaya kesintisiz devam edecektir.”

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu