EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Seyahat Dalında Hareketlilik Yaşanması Bekleniyor…

Koronavirüs ile gayret kapsamında uygulanan tam kapanma sürecinden sonra atılacak adımlar, İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği “Kademeli Olağanlaşma Tedbirleri” bahisli genelgesi ile belirlendi. Birçok bölümde ve alanda  kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmaya başlandığı gözlemlenirken bu kapsamda şehirlerarası seyahat yasağı ile ilgili de yeni bir karar verildi. Buna nazaran, 17 Mayıs-1 Haziran ortasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan müddet ve günlerde şehirlerarası seyahat hür olacak. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak müddet ve günlerde  ise toplu ulaşım araçlarıyla şehirlerarası seyahat yapılabilecek.

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan biletall.com Ceo’su Yaşar Çelik, “ Kapanmadan evvel yaşanan göç yavaş yavaş aksine dönmeye başladı. Bilhassa son 2 -3 gündür bir hareketlenme yaşıyoruz. Şehirlerarası seyahatler için ayrıyeten seyahat müsaadesi alınması istenmeyecek olması ve özel araçlara zorun haller dışında müsaade verilmeyecek olması toplu ulaşım araçlarına olan talepi daha da çok arttıracak. Şahısların, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi kâfi olacaktır. Vatandaşların seyahatlerini evvelce planmaları avantaj sağlayabilir. Zira birtakım bölgelere geri dönüşlerin başlamasından ötürü talep daha fazla. Bu ortada pandemi ile ilginin daha çok arttığı online biletler, klâsik sistemlere nazaran her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Yeni bir önlem gelmezse 1 haziran sonrası kıyı bölgelerine ve pandemi nedeniyle yayla turizmine talebin daha çok artacağını,  hareketlenmenin daha ağır yaşanacağını ön görüyoruz. Özetlemek gerekirse Yavaş yavaş tünelin ucundaki ışık daha çok görünmeye başladı. Aşılanmanın daha çok yaygınlaşması ve hadise sayılarında yaşananacak düşüş ile birlikte turizmcilerin en ağır olduğu yaz dönemide boş geçmecek” dedi.

Yayımlanan genelgelye nazaran, Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs üzere toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıyeten seyahat müsaadesi alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmesi kâfi olacaktır. Bu durumdaki bireylerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri ortasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zarurî bir kamusal misyonun ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum yahut kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu vazifelilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel yahut resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme dokümanını ibraz etmek kaydıyla müsaade verilecektir.

Kendisi yahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için yahut cenaze nakil sürecine refakat etmek emeliyle rastgele bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ilişkin E-BAŞVURU yahut ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları müracaatlar (yanında akraba pozisyonundaki 9 bireye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat müsaade dokümanı oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin süreçleri kapsamında müracaat yapacak vatandaşlarımızdan rastgele bir doküman ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat müsaade evrakı düzenlenmeden evvel otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan mühlet ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları temeldir. Lakin aşağıda belirtilen mecburî hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ilişkin E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat Müsaade Konseylerinden müsaade almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat Müsaade Evrakı verilen şahıslar, seyahat mühletleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zarurî Hal Sayılacak Durumlar;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha evvelden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi yahut eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

Bulunduğu kente son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla bir arada kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini seyahat bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren ayrıca evrak, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi imtihanlara katılacak olan,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel yahut kamudan günlü mukaveleye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Bireylerin mecburî hali bulunduğu kabul edilecektir.

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu