EkonomiGenelGüncel

Revizyon sonrası Kabine’de değişim beklentisi sürüyor

Haftalardır süren kabine değişiklikleri beklentisinde birinci adım Resmi Gazete ile gelirken daha kapsamlı bir revizyon için beklenti devam ediyor.

Resmi Gazete’de gecenin birinci saatlerinde yayımlanan değişikliklerle Ticaret Bakanlığı’nda Ruhsar Pekcan’ın vazifesine son verilirken, bu vazifeye İstanbul Milletvekilli Mehmet Muş atandı.

Kaynaklar, bayram sonrasına en az 4-5 bakanlıkta daha değişiklik olabileceğini ve olağan kaidelerde seçime kadar bu yeni kabine ile devam edilebileceğini belirtiyorlar.

AK Parti kongresiyle birlikte hem parti hem TBMM idaresinde değişiklik yapılırken, kabinede de değişiklik yapılacağı kimi partili yetkililer tarafından da açıklanmıştı. Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı kısa çalışma tatilinde kabine üzerinde çalıştığı belirtilmişti. Kaynaklar Erdoğan’ın her periyot bir kabine değişikliği yaptığını ve bunun bakanların yorulması ile performansa bağlı olan bir uygulama olduğunu vurguluyorlar. Bugünkü Resmi Gazete ile açıklanan dar kapsamlı kabine revizyonu ile birlikte bakanlık sayısı 16’dan 17’ye çıkmış oldu. Mehmet Muş’un hali hazırda devam eden milletvekilliği yemin ederek bakanlık vazifesine başladığında düşecek. Bu nedenle AK Parti’nin TBMM’deki vekil sayısı da 289’dan 288’e geriledi.

İki farklı bakanlık

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı atama kararına nazaran Aile, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı da ikiye ayrıldı.

Aile, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan ayrılarak yeni bir bakanlık haline getirilen Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’na Vedat Alım getirildi. Birebir kararname kapsamında, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na da Derya Yanık atandı.

Kararla Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da vazifesinden alınmış oldu. Bakanlık daha evvel çalışma ve aile mevzularına odaklı iki farklı bakanlığın birleştirilmesinden oluşuyordu. Dün geceki revizyonla birlikte bakanlıklar yine ayrılmış oldu.

Ticaret Bakanlığı dün Ruhsar Pekcan’ın eşinin İdare Heyeti Lideri olduğu Nanoksia Biyoteknoloji firmasından dezenfektan alımı yaptığını doğruladı, lakin alımların “piyasa fiyatlarından hayli aşağıda” gerçekleştirildiğini belirtti. Pekcan’ın vazifeden alınması bu açıklamanın çabucak akabinde geldi.

Bu değişikliklerle ilgili olarak üst seviye bir yetkili, genel bir kabine değişikliği beklentisi olduğunu ve bunun hala de geçerli olduğunu belirterek, “Ancak Pekcan’ın dezanfektan olayı kabul edilebilir değildi. Vazifede devam edemeyeceği sinyalini almıştı zati bu olaydan sonra” dedi ve kabine değişlikliği planının bu nedenle iki modül haline dönmüş olabileceğini kaydetti.

“Aile, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tek başına çok büyüktü ve çoktandır bölünmesi tarafında bir karar vardı; ikisi tıpkı anda tamamlanmış oldu. Çalışma Bakanı’nın değişmesi istikametinde bir genel kabul de vardı.” diyen tıpkı yetkili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bayram sonrası beklenen değişikliğin yapılması üzere bir beklenti var. Genel olarak Albayrak’ın bakanlığa dönmesi beklenmiyor. Fakat dört-beş bakanlıkta değişiklik beklentisi hakim.”

Bir periyotta iki kabine

Yetkili, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın genellikle bir periyotta iki kabine ile çalıştığına işaret ederek, “Değişiklik de devir ortası üzere oluyor. Artık kongre oldu, parti idaresi değişti, TBMM idaresi değişti. Artık kabinede de değişim vakti demek bu. Zati yaptığı çalışma tatilinde de kabine çalışıldı. Yorulan ve performansından mutlu olunmayan bakanlıklarda değişiklikler olacaktır.” dedi.

AK Parti’ye yakın bir kaynak da Pekcan’ın yaptığının herkesi zora sokan bir davranış olduğunu belirterek, yeni gelen bakanın da Berat Albayrak’a yakın olduğunu vurguladı.

Birebir kaynak, “Kabine değişiklik beklentisi (bu değişim ile) bitmedi. Kabine ile ilgili genel bir beklenti hala var. Cumhurbaşkanı zamanlamasını ayarlıyordur. Zira beklenti oluşunca medyada yer alınca, isimler verilince yapacaksa da bekletiyor.” dedi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu