Ekonomi

Restoran işletmecilerinden ‘açık alan’ talebi

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Lideri Ramazan Bingöl, birinci etapta tam açılma mümkün değilse de en azından restoranların açık alanlarının hizmet verebilmesi gerektiğini belirterek, “Bu imkanı olmayan işletmelerin de lokal idarelerin müsaadesiyle işletme önlerinde müşterilerine hizmet verebilmesinin önü açılmalıdır.” sözünü kullandı.

TÜRES’ten yapılan açıklamada, yeme-içme bölümünün açıklanan yeni genelgeyle yeniden yalnızca paket ve gel-al servis yapabilecek olmasının esnafı sıkıntı durumda bıraktığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRES Genel Lideri Bingöl, esnafın bugün işletmelerinde müşteri ağırlayacağına dair beklentisinin yayımlanan genelgeyle gerçekleşmediğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bir an evvel işletmelerimizi açıp müşterilerimize hizmet vermek istiyoruz. Aksi takdirde bu durum sürdürülebilir değil. Ayrıyeten belirtmekte yarar var; Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, gastronomi turizmi ile ilgili söylemlerinde dayanak açıklamalarında bulunuyor lakin maalesef ki dalımız bu bahiste sahipsiz. Bakanlığın bizim de turizmci olduğumuzu görmesini ve yalnızca otellere değil, yeme-içme kesimine de kıymet vermesini bekliyoruz. Turizm; yalnızca deniz, güneş, kum ve otelden ibaret değildir. Yeme-içme bölümü de turizmin bir kesimidir ve turizme hizmet ediyor. Bütün dünyada bu mevzuda esnafı rahatlatan gelişmeler yaşanmaktayken bizde kapanmaların devam etmesi üzücü oldu. Örneğin Fransa, Belçika, Yunanistan ve Hollanda’da restoran ve kafeler açık havadaki kısımlarında müşteri ağırlayabiliyor, Macaristan’da aşı olanlar restoran ve kafelere gidebiliyor. Avusturya’da ise tüm restoran ve kafeler iç yerleri dahil hizmet veriyor ve bu süreçte devlet dayanaklarından de faydalanmaya devam ediyor.”

Bu örneklerin Türkiye’de de dikkate alınması gerektiğini aktaran Bingöl, “Talebimiz, restoran ve kafelerin bir an evvel açılmasıdır. Zira bu durum sürdürülebilir değil. Birinci etapta tam açılma mümkün değilse de en azından restoranların açık alanları hizmet verebilmeli, bu imkanı olmayan işletmelerin de mahallî idarelerin müsaadesiyle işletme önlerinde müşterilerine hizmet verebilmesinin önü açılmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu