Ekonomi

Rekabet Kurumu e-pazaryerlerini düzenleyecek rapor yayınladı

Rekabet Kurumu geçen yıl temmuz ayında e-pazaryerlerine yönelik başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı. E-pazaryerlerinin yol açtığı rekabetçi ve rekabet zıddı tesirlerinin anlaşılması ve yeni iktisadın sağlıklı bir rekabetçi tertibe sahip olması emeliyle başlattığı inceleme sonucunda bir ön rapor yayınladı. COVID-19 salgını ile birlikte süratli büyüyen ve ticaretin baş aktörü haline gelen e-ticareti tüm taraflarıyla inceleyen Rekabet Kurumu, yayınladığı ön raporda pazardaki tespitleri ve siyaset tekliflerini sıraladı.

Monopolleşme vurgusu

E-pazaryerlerinin çok taraflı pazar niteliği taşıyan bir iş modeli olduğu belirtilen raporda, platformların işleyişi nedeniyle klasikten farklı bir rekabet sistemine sahip olduğu belirtilerek şu bilgilere yer verildi:

“Platformlar güçlü ağ tesirleri, ölçek ve kapsam ekonomileri ile tek/sınırlı kaynak beslemesi, bilgi temelli işleyiş üzere iktisadi özellikleri, pazara giriş ve pazarda tutunma önünde yüksek giriş pürüzleri oluşturabilmektedir. Giriş ve gelişme önündeki yüksek giriş mahzurları, pazarın kendi kendini düzeltme ihtimalini değerli ölçüde ortadan kaldırmakta; pazarda, hudutlu sayıdaki yerleşik teşebbüs lehine kendi kendini besleyen bir pazar gücü ağırlaşma döngüsüne neden olabilmektedir. Bahsi geçen döngü, “pazar içi rekabeti” kısa vakit zarfında “pazar için rekabete” dönüştürebilmekte, bu rekabet dâhilinde “kazananın hepsini aldığı” bir rekabet sistemi ortaya çıkabilmektedir.”

Monopolleşmeye dikkat çeken Rekabet Kurumu, “Yapısal ve işleyiş özelliklerinden kaynaklı olarak pazarın evrilmesi, yani monopolleşmesi kelam konusu olabilmektedir” diyerek “Platformda yer alan satıcı ve tüketicilerin de adil olmayan kaideler altında rekabet aykırısı tesirlere maruz kalmasına taban hazırlamaktadır.” denildi.

3 siyaset önerildi

Kurum, pazar rekabetçiliğini temin etmek üzere üç siyaset önerisi sundu. Rekabet hukuku kurallarının daha muhafazakar ve sert bir formda uygulanması gereksinimi doğduğu vurgulanarak ikincil mevzuatın güçlendirilmesi önerisi getirildi. Mevzuatın platform iktisadı bakımından gözlemlenen belirsizlikleri ortadan kaldıracak biçimde güçlendirilmesi gerektiği de belirtildi.

“Ticaret ortamının tesis edilmesi kritik önemde”

Raporda sunulan bir öbür teklif şu formda aktarıldı: “Adil rekabetin temel olduğu, ticari faaliyetten doğan maliyet ve yarardan herkesin hakça hissesini aldığı, ‘şeffaflık’, ‘açıklık’ ve ‘öngörülebilirlik’ unsurları doğrultusunda işleyecek bir ticaret ortamının tesis edilmesi kritik kıymettedir. Bu çerçevede pazarın geneline hâkim olan asimetrik pazarlık gücünün, pazardaki iştirakçilerin tamamı için adil sonuçlar üretmesini teminen ve ikili münasebetlerde referans teşkil etmek üzere ‘objektiflik’, ‘şeffaflık’, ‘açıklık’ ve ‘öngörülebilirlik’ temelinde bir ‘Platform Davranış Kodu’nun hayata geçirilmesinin uygun olacağı kıymetlendirilmektedir.”

Bir başka teklif ise geçit bekçisi uygulaması oldu: “Pazarda tüketicilere erişimde geçit bekçisi niteliğinde olan pazaryerlerinin belirlenerek, bunların kaçınmakla yükümlü oldukları davranışların öncül (ex-ante) bir yasal düzenleme ile hayata geçirilmesini mevzu almaktadır.”

Ön rapora ait olarak bölüm paydaşlarının iştirakiyle yakın vakitte bir çalıştay düzenlenmesi planlanıyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu