Ekonomi

Plastik hurda ithalatına yasak geldi, kesim yansılı

ANKARA (DÜNYA)

Ticaret Bakanlığı, “Çevrenin Korunması İstikametinden Denetim Altında tutulan Atıkların İthalat Kontrolü Tebliği’nde değişiklik yaparak 3915.10.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Dürümlü (GTİP) etilen polimerden olan, plastik hurda ithalatını yasakladı. Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) İdare Konseyi Lideri Selçuk Gülsün, bölüme sorulmadan ve tesir tahlili yapılmadan alınan bu kararın kesimi çıkmaza sokacağı ihtarında bulundu.

31 Aralık 2020 tarihinde tekrarlanmış Resmi Gazete’de yayınlanan bildirim ile atık ithalatında etrafın korunması istikametinden uygunluk kontrolüne ait yordam ve temelleri düzenleniyordu. Yapılan değişiklikle, plastik hurda atık ithalatı, bildirinin “ithalatı yasak öteki atıklar” başlıklı Ek-2/B tablosuna dahil edildi.
Fakat, bu hususun yürürlüğe girdiği tarihten evvel çıkış ülkesinde ihraç gayesiyle taşıma evrakı düzenlenmiş yahut gümrük mevzuatı uyarınca gümrük yönetimlerine sunulmuş 3915.10.00.00.00 GTİP’li atıkların ithali, 45 gün mühletle bildirinin eski haline nazaran sonuçlandırılacak.

“Sektör çıkmaza girecek”

PAGDER İdare Heyeti Lideri Selçuk Gülsün, “Hiçbir tesir tahlili yapılmadan ve bölüm temsilcileri ile fikir teatisi gerçekleştirilmeden hayata geçirilen polietilen hurdası ithalat yasağının ülkemiz plastik dalını nasıl bir çıkmaza soktuğunun bir an evvel farkına varılmalı ve kelam konusu yasak kaldırılmalı” dedi.

Öte yandan 31 Aralık’ta yayınlanan Tarım ve Orman Bakanlığı denetimine tabi eserlerin ithalat kontrolüne ait koşulları düzenleyen bildiride de değişiklik yapılarak 3825.10.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu(GTİP) ‘şehir atıkları’ başlıklı eser de listeden çıkarıldı. Bu liste veteriner denetimine tabi olan hayvan ve eserleri gösteriyordu.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu