Genel

“Onkolojik Tedaviler Kişiye Özel Tedavilere Doğru Evriliyor”

Gelecek 30 yılda yeni kanser olgularında yüzde 50 artış olacağının öngörüldüğünü söyleyen Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, “Hastalık yaygınlığı artsa da yeni, modern ve kişiye özel tedavilerin uygulanmasıyla pek çok kanser türünde sağ kalım oranları da artabilir” dedi.

Medicana Çamlıca Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı, Uzm. Dr. Selçuk Cemil Öztürk, onkolojik tedaviler konusunda açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Öztürk, mevcut istatistik verileri ışığında gelecek 30 yılda yeni kanser olgularında yüzde 50 artış olacağının öngörüldüğünü söyleyerek, “Hastalık yaygınlığı artsa da yeni, modern ve kişiye özel tedavilerin uygulanmasıyla pek çok kanser türünde sağ kalım oranları da artabilir” ifadelerini kullandı.

Temel olarak kanser bilimi olan medikal onkolojinin, kanser hastalıklarının tanı ve ilaç tedavisinin yanı sıra ömür boyu takibi, destekleyici tedavileri ve hatta önlenmesini de kapsadığını belirten Uzm. Dr. Öztürk, “Kanser ile ilgili tüm bilgiler, çeşitleri, tüm evreleri, teşhis ve tedavileri medikal onkolojinin ilgi alanına girer. Tüm bilimsel verilerden yola çıkarak, kanserin aşılması noktasında gerekirse kemoterapi ve cerrahi birimler ile işbirliği yaparlar” dedi.

Uzm. Dr. Öztürk, kanser tedavisi sürecinde ilgili cerrahi bölüm, radyoloji, radyasyon onkolojisi, patoloji gibi branşlarla da yakın iletişim içinde olduklarını belirterek, bu bağlamda hastanın ihtiyacına yönelik tedaviler, destek tedaviler, ağrı tedavileri ve psikolojik desteğinde planlandığını söyledi.

Kaynak:ulusalgundem.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu