EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

New York Times: Sedat Peker’in argümanları, Türkiye’de hükümeti sarsıyor

Sedat Peker’ın suçlamaları, New York Times gazetesinde de yer buldu. “Organize cürüm örgütü işvereninin tezleri Türkiye’de hükümeti sarsıyor” başlığıyla Peker’in Youtube’dan yayınladığı görüntüleri yazan New York Times gazetesinde, “İsrail’in Gazze’yi bombalaması televizyon ekranlarını doldururken milyonlarca Türk, sürgünde olan hükümlü bir organize hata örgütü önderinin tezlerini dinlemek için YouTube’a dikkat kesildi” denildi.

Carlotta Gall imzalı haberde Peker’in, ‘tecavüz, uyuşturucu ticareti ve kuşkulu mevt suçlamalarıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın yetkilileri maksat aldığı’ belirtildi.

‘İLK EVVEL PELİKAN KÜMESİNİ MAKSAT ALDI’

Peker’in, Erdoğan’a yönelik direkt suçlamalardan kaçındığı lakin tez ve açıklamalarının ‘zarar verici’ olduğu aktarıldı. Haberde, şu sözler kullanıldı: “Peker birinci olarak, Erdoğan’ın damadı ve eski bakan Berat Albayrak’ın merkezinde olduğu Pelikan ismiyle bilinen kümesi, daha sonra da gözden düşmüş eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ı maksat aldı. Fakat kısa müddet sonra Peker’in ana maksadı, güçlü ve hırslı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu oldu.”

‘ERDOĞAN, MISIR’LA MÜNASEBETLERİ ONARMAK ZORUNDA KALDI’

“Erdoğan, 2020’li yılların kendisini Türk önderlerin panteonuna yükselteceği ve ferdî muvaffakiyetlerinin taçlandırılacağı bir devir olmasını umuyordu” denilen haberde, şöyle devam edildi: “Ancak işler gitgide zorlaşıyor. Erdoğan argümanlı dış siyaset izleme dileğine karşın, memleketler arası sahnede alttan almak zorunda kaldı. Bilhassa, uzun yıllar süren kan davasından sonra, ekonomiyi kurtarmak için Mısır ve Suudi Arabistan’la alakaları onarmak durumunda kaldı.”

‘SUSURLUK’A İŞARET EDİLDİ’

Peker’in savlarıyla bir arada, ‘dümendeki zayıflığı hisseden’ muhalefetin suçlamalar hakkında soruşturma açılmasını istediği kaydedildi. “Muhalif partiler, 1990’larda organize kabahat örgütleri ile Türk hükümeti ortasındaki derin bağları ortaya çıkaran skandalla paralelliklere işaret etti” tabirlerinin kullanıldığı haberde, AK Parti’nin iktidara geldiğinde Susurluk olayıyla gözden düşen eski hükümetleri geride bırakacak ‘temiz bir sayfa’ olarak görüldüğü belirtildi.

‘ERDOĞAN, HER ŞEYE KARŞIN YÜZÜNÜ MİLLİYETÇİ HAREKETE DÖNDÜ’

“Susurluk skandalının şoku, Kürt militanlara karşı uğraş mazeretiyle mafyanın, çok sağcı milislerin ve hükümetin ulusal kaynakları kendi ortalarında paylaştırdığının farkına varılmasıyla arttı” diye yazan Gall, bütün bunlara karşın 15 Temmuz darbe teşebbüsünün akabinde, ‘Erdoğan’ın dayanak için yüzünü milliyetçi harekete döndüğünü’ söyledi.

Gazete Duvar

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu