Ekonomi

Nefes kredisinde şartlar belirleniyor

Hüseyin GÖKÇE

COVID-19 sebebiyle ciro kaybı yaşayan esnafa verilen hibe takviyesinin akabinde, daha büyük çaplı işletmelere faiz ve kâr hissesi takviyesi verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TOBB, KGF ve bankalar aracılığıyla tüccar, endüstrici ve büyük şirketler için daha evvel olduğu üzere nefes kredisi kullandırılacak. Gerçek bölümün finansmana erişim sorunu yaşadığı periyotlarda devreye giren ve TOBB’a bağlı odaların bankalardaki mevduatının teminat olarak kullanılması aslına dayanan nefes kredisinde yeni periyot koşulları belirleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün yapılan kabine toplantısının akabinde duyurduğu yeni nefes kredisinin ana aktörlerinin daha evvel olduğu üzere KGF ve TOBB’un olması bekleniyor. Finansman kısmında ise yüklü olarak kamu bankalarının yer alması öngörülüyor.

Oda ve borsalar bildirimde bulunmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının akabinde dün oda ve borsalar bankadaki mevduatlarını ve son kullandırılan nefes kredisine bağladıkları mevduatları TOBB’a bildirmeye başladılar. Üye odalardan gelecek bilgilerin toparlanmasının akabinde TOBB’un yeni nefes kredisine sağlayabileceği finansman dayanağı ölçüsü belirlenecek. Bunun akabinde Hazine ve Maliye Bakanlığı, KGF ve TOBB yeni dayanağın kullanım kurallarını kararlaştıracaklar. Geçen yıl kullandığı nefes kredisini bu yıl ocak ayından itibaren ödemeye başlayan (veya ödemesi gerektiği halde ödeyemeyen) firmaların bu dayanaktan yararlanıp yararlanmayacağı tespit edilecek.
Son olarak geçen yıl nisan ayında uygulanan nefes kredisine Denizbank aracılık etmişti. TOBB bünyesindeki oda ve borsaların mevduatı karşılığında yüzde 7.5 faiz oranıyla kullandırılan krediler 8 ay geri ödemesiz ve toplam 2 yıl vadeliydi.

Kullanım kurallarında yumuşama bekleniyor

Daha evvel kullandırılan nefes kredilerinde insiyatifin bankalarda olması sebebiyle bir çok işletme, dayanaktan yararlanamamaktan şikayet etmişti. Bu kere pandemi şartlarının da göz önünde bulundurularak, yararlanma koşullarının daha kolaylaştırılması bekleniyor. Faizin de tıpkı halde piyasa faizinden çok daha düşük belirlenmesi öngörülüyor.

Ciroya nazaran kademeli kredi

Nefes kredisinde, şirketlerin cirolarına nazaran kategorilere ayrılarak kullanabilecekleri finansman ölçüsünün üst hudutları belirlenecek. Bu sefer kamu bankalarının yüklü olarak devreye girmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün yapılan kabine toplantısından sonra, esnafa sağlanacak hibe dayanağı yanı sıra tüccar, endüstrici ve büyük şirketler için de nefes kredisi verileceğini duyurmuştu.

Geçen yıl 50 bin işletme 3 milyar kredi kullandı

2020 yılında oda ve borsa üyesi 50 bin işletmeye toplam 3 milyar lira meblağında nefes kredisi kullandırılmıştı. Burada sektörel olarak en büyük hissesi yüzde 19.4 ile toptan ticaret alırken, bunu yüzde 17.3 ile perakende ticaret ve yüzde 17.1 ile de imalat kesimi takip etti. İnşaat yüzde 12.3, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri yüzde 5.6, ulaştırma ve depolama yüzde 5.3, mesleksel bilimsel ve teknik faaliyetler yüzde 4.8, motorlu taşıtlar yüzde 4.7, idari ve dayanak hizmet faaliyetleri yüzde 3.4, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 2, eğitim yüzde 1.5, insan sıhhati ve toplumsal hizmetler ile bilgi ve irtibat yüzde 1.3 hisse aldı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu