EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Morgan Stanley’den çarpıcı FED tahmini!!

Uluslarararası yatırım kuruluşu Morgan Stanley, ABD Merkez Bankası ile ilgili kestirimlerini açıkladı. Morgan Stanley tarafından hazırlanan rapora nazaran FED varlık alımlarını azaltma sinyalini Eylül’de verirken 2022’nin Mart ayında ise varlık alımlarını azaltacağını açıklanacak ve Nisan’da ise uygulayacak. Bu kestirim gerçek çıkarsa pandeminin vurduğu gelişmekte olan ülkeleri güç günler bekliyor.

ABD merkezli memleketler arası yatırım bankası Morgan Stanley’in Fed kestirimi korkuttu. Gelişmekte olan ülkeler için büyük risk manasına gelen ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını azaltması makûs olan global iktisadın daha da berbat olması manasına geliyor.

Morgan Stanley tarafından hazırlanan rapora nazaran Fed’in varlık alımlarını azaltma sinyalini eylül ayında yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrasında vermesi bekleniyor.

Rapora nazaran, Fed, 2022’nin Mart ayında  varlık alımlarında azaltma kararını açıklayacak. Açıklanan kararın ise Nisan ayında hayata geçirilmesi bekleniyor.

Fed’in varlık alımlarını azaltması, hem global piyasalar hem de Türkiye üzere gelişmekte olan ülkeler açısından büyük kıymet arz ediyor. Böylesi bir süreç, gelişmekte olan ülkeler açısından riskli görülüyor.

ABD’DE ENFLASYON SON 13 YILIN TEPESİNDE

12 Mayıs’ta yapılan açıklamada ABD’de Nisan ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 4,2 artış kaydettiği belirtildi. Böylelikle tüketici enflasyonu 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

ABD Lideri Joe Biden’ın pandemideki teşvik paketi ve global emtialardaki yükseliş ivmesi sonrasında ülkede enflasyon beklentilerindeki üst taraflı bir seyir izlenmişti.

Tahvil piyasasında gelecek 5 yıla ait tüketici fiyat enflasyon beklentileri 2006’dan beri en yüksek düzeye ulaştı.

Enflasyona endeksli tahvil ile enflasyon dışı tahviller ortasındaki farkı ölçen 5 yıllık başabaş faiz oranı 3,4 baz puan artışla yüzde 2.7327 olarak 2008’den beri en yüksek düzeye çıktı. 5 yıllık nominal tahviller ise yaklaşık bir baz puan düşüşle yüzde 0.76 oldu.

ABD büyümesinde toparlanma beklentileri, altyapı harcaması planları ve pandemi teşvik paketleri de uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yükselişinde tesirli oluyor.

ENFLASYON ARTIŞI SÜREKSİZ KORKMAYIN

Fed üyeleri ise son açıklamalarında enflasyonda telaşa gerek olmadığına işaret etti ve enflasyonda artışın süreksiz olacağı görüşlerini yineledi. Amerikan iktisadı görünümünün “parlak” olduğunu belirten Fed üyesi Lael Brainard, Fed olarak gayelerinden uzak olduklarını, maksatlara ulaşmak için sabırlı olunması gerektiğini belirtti.

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester zayıf istihdam verisine karşın görünümün parlak olduğunu belirtirken “İstihdam piyasasında daha fazla güçlenme görmek isterim” sözlerini kullandı. Atlanda Fed Lideri Raphael Bostic iktisadın toparlanmasının uzun süreceğini vurgularken Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker ise varlık alımlarını azaltma tartışmalarını “erken” olarak yorumladı.

karar.com

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu