Genel

Meteorolojiden Uyarı: Bazı Bölgelerde Sel Felaketi Yaşanabilir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından güncel hava durumu tahminleri yayımlandı. İşte bölge bölge hava durumu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden kritik uyarılar geldi. Yapılan uyarılar doğrultusunda, bugün ülkemizin kuzey ve iç kesimleri parçalı yer yer çok bulutlu, Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Çankırı ve Kahramanmaraş çevreleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler az bulutlu ve açık geçecek. Yağışlar; Batı Karadeniz kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli, Bartın’ın doğu ve Kastamonu’nun kuzey ilçeleri ile Sinop ve Samsun çevrelerinde yerel olarak çok kuvvetli olacak. Buna bağlı olarak yağışlar özellikle 12.00-18.00 arası Türkiye’nin birçok yerinde etkili olacak.

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA:

Az bulutlu ve açık, bölgenin doğusunun parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. EGE: Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Güney Ege’de kuzey yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ:

Az bulutlu ve açık, Doğu Akdeniz parçalı bulutlu, öğleden sonra Kahramanmaraş ile Adana ve Osmaniye’nin kuzey çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU:

Parçalı yer yer çok bulutlu, bölgenin doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ:

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bölgenin kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli, Bartın’ın doğu, Kastamonu’nun kuzey ilçeleri ile Sinop çevrelerinde yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğleden sonra Samsun çevrelerinde kuvvetli ve yerel olarak çok kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU:

Parçalı yer yer çok bulutlu, öğleden sonra bölgenin kuzey ve batısının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI YAPILDI

Sinop ve Samsun için şiddetli yağış ve sel uyarısı da geldi. Meteoroloji tarafından yapılan açıklama şöyle: “Yağışların; Batı Karadeniz kıyıları ile Karabük ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2),Bartın’ın doğu ve Kastamonu’nun kuzey ilçeleri ile Sinop ve Samsun çevrelerinde yerel olarak çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Kaynak:haber365.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu