Ekonomi

Merkez Bankası’nın bildirilerini kim, nasıl okudu?

Merkez Bankası, beklendiği üzere siyaset faizini yüzde 19 düzeyinde tutarken, PPK metninde birtakım rütuşlar yaptı. Bilhassa bir evvelki metinde “sıkı” duruş olarak tanımladığı ifadeyi “mevcut duruş” olarak değiştirmesi dikkat çekti.

Ekonomistler PPK metnini farklı yorumlarken, kimi ekonomistler faiz indirim devrinin yakın olduğuna dair işaret aldıklarını belirtiyor. Fakat bu yorumun aykırısını düşünen ve faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken başlamayacağı formunda yorumlayan ekonomistler de var.

JP Morgan: Erken faiz indirim riskini azalttı

Memleketler arası yatırım kuruluşu JP Morgan, TCMB’nin yaptığı açıklamanın bankanın gelecek periyotta erken faiz indirim adımı atması riskini azalttığını kaydetti. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda, TCMB açıklamasının yılın son aylarına kadar gevşetme adımı atılmayacağı sinyali içerdiği yorumu yapılırken “TCMB’nin birinci faiz indirimini eylül ayında yapacağı beklentimiz sürüyor. Bankanın faiz indirimini daha geç yapması siyaset kredibilitesinde daha keskin bir toparlanma ve dezenflasyon sürecine dayanak sağlar” denildi. TCMB’nin karar sonrasında yaptığı açıklamanın kuruluşun risklerin farkında olduğunu net halde gösterdiğini tabir eden JP Morgan, “Önümüzdeki periyotta bankanın ihtiyatlı duruşunu müdafaasını ve gelecek aylarda gevşetme adımlarından sakınmasını bekliyoruz” yorumunda bulundu. JP Morgan, kendi enflasyon iddialarının de TCMB patikası öngörüsü ile uyumlu olduğunun altını çizdi. Yıl sonunda enflasyonda gerileme beklendiğini kaydetti.

Akbank: Üçüncü çeyrek sonlarına kadar faiz bu düzeylerde korunabilir

Akbank Ekonomik Araştırmalar Kısmı tarafından hazırlanan notta ise TCMB’nin enflasyon görünümüne ait riskleri vurgulamaya devam ettiği belirtildi. Değerlendirmede, “TCMB’nin Nisan Enflasyon Raporu’nda öngördüğü patikadaki bariz düşüş, asıl olarak 2021’in 4. çeyreğinde gerçekleşmektedir. Buna paralel olarak, biz de 3. çeyrek sonlarına kadar siyaset faizinin bu düzeylerde korunabileceğini, sonrasında ise enflasyonda görülecek gerilemeye paralel faiz indirimine gidileceğini değerlendiriyoruz” sözlerine yer verildi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi: Faiz indirimi için ‘biraz daha sabredin’ bildirisi verildi

Ekonomist Haluk Bürümcekçi ise “Faiz indirimi için biraz daha sabredin mesajı” başlıklı notunda iddia patikasındaki bariz düşüş sağlanana kadar para siyasetindeki mevcut duruşun sürdürüleceği sözünün faiz indirimlerinin beklendiği kadar erken olmayacağı algısını güçlendirdiğini kaydetti. “Karar metninde, para siyaseti duruşu açısından sonlu ancak faiz indirimi beklentilerini bir mühlet erteleyebilecek değişiklikler yapıldı” diyen Bürümcekçi, “Enflasyon Raporu’nda yer verilen enflasyon patikası lakin üçüncü çeyrekten itibaren bariz gerileme gösterdiğinden faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesini getirebilir” dedi. Bürümcekçi’ye nazaran, Enflasyon Raporu sunumu sırasında Lider Kavcıoğlu’nun açıklamaları daha çok Nisan ayı PPK kararı sonrası piyasada oluşan kısa vadede faiz indirimi yapılacağı algılamasını kırmayı amaçlıyordu. Bürümcekçi, “Elbette bu çeşit iletiler faiz indirim beklentilerinin bir müddet ötelenmesi getirebilir, lakin şartlarda en ufak bir gevşeme olduğunda bankanın mali gevşemeye yöneleceği beklentisini ortadan kaldırmak kolay olmayacaktır” dedi.

Ekonomist Ömer Emeç: Muhtemel faiz indirimi yılın ikinci yarısında gelebilir

Albaraka Türk Başekonomisti ve Stratejik Planlama Müdürü Dr. Ömer Emeç, karar metninin ayrıntılarında bir evvelki toplantıdaki yönlendirmelerin büyük ölçüde korunmuş olduğunu söyledi. Emeç, ekstra bir şok yaşanmazsa faiz oranlarında zirve noktasında olunduğunun bir defa daha teyit edilmiş olduğunu bildirerek, “Enflasyondaki bu düzeylerin önümüzdeki bir iki ayda da devam etmesini ve düşüş trendinin yılın ikinci yarısında başlamasını öngörüyoruz” sözlerini kullandı. Emeç, yılın ikinci yarısında emtia fiyatlarında durulma ve döviz kurunda istikrarlı bir düzeyin görülmesi halinde 2021 yılının TCMB’nin sene sonu enflasyon maksadına yakın düzeyde bitirilmesinin mümkün göründüğünü tabir etti. Ekonomist Emeç, muhtemel faiz indirimlerinin de enflasyon ve risk primlerindeki düşüşe paralel yılın ikinci yarısında gerçekleşebileceğini düşündüğünü görüşlerine ekledi.

Ekonomist Enver Erkan: Ek sıkılaşmaya muhtaçlık duyulmadığı vurgulandı

Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan, karar metnindeki değişikliklerin Merkez Bankası’nın ek sıkılaşmaya gereksinim olmayacağını düşündüğünü gösterdiğini kaydetti. Erkan, “Diğer yandan, enflasyonda kalıcı ve sürdürülebilir bir düşüş siyaset olağanlaştırmasında de ana kriter olmalıdır. Birinci faiz indirimi 2021’in üçüncü çeyreği içinde gerçekleşebilir. Enflasyonun gerileme derecesine bağlı olarak indirimlerin hudutlu kalmasını bekleriz. Erken yahut süratli bir gevşeme döngüsü, Türk lirası üzerinde paha kaybı baskısı oluşturup enflasyonist riskleri artırabilir. Enflasyonun belirli bir puan üzerinde faiz, orta vadeli gayelere gerileme sürecinde uygulamada kalmalıdır” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu