EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Mars’ta tarihi uçuş!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Mars’a gönderdiği minyatür robot helikopter Ingenuity, kızıl gezegen üzerinde muvaffakiyetle kalkış ve iniş gerçekleştirdi.

Bir dakikadan kısa bir mühlet boyunca uçan Ingenuity öteki bir gezegen üzerinde kendi gücüyle denetimli uçuş yapan birinci hava aracı oldu.

Test uçuşu, dünyadan 278 milyon kilometre uzakta, Jezero Krateri isimli geniş bir havzanın yerinde gerçekleşti.

Uçuşun teyidi, helikopterin datalarını Dünya’ya geri gönderen Mars’taki bir uydu aracılığıyla geldi.

Üzerinde biri yüksek çözünürlüklü ve renkli başkası ise renksiz olmak üzere iki adet kamera bulunan Ingenuity’nin uçuşundan elde edilen manzaraların önümüzdeki günlerde hazır olacağı belirtildi.

Ingenuity’nin Mars’ta dört uçuş daha yapması planlanıyor. Uçuştan evvel, NASA’dan Thomas Zurbuchen, Insider’a verdiği demeçte, bu muvaffakiyetin; helikopterin uçabilmesinden öte, Mars’taki keşiflere havadan bir boyut eklenebileceğinin ispatı olduğunu söylemişti.

NASA’da misyonlu olan ve Ingenuity projesinin yöneticisi olan MiMi Aung, kalkıştan evvel yaptığı açıklamada, “Ekibimiz bu kalkışı bir roket fırlatılmasına benzetiyor ve bu halde çalışmalarını sürdürüyor. Bu operasyonun başarılı olmasını istiyoruz. Mühendislikte her vakit belirsizlikler vardır” tabirlerini kullanmıştı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu