Ekonomi

Küçük esnaf aşıda öncelik istiyor

REM Esnaf Barometresi Raporu Nisan 2021 devri sonuçları açıklandı. Rapora nazaran küçük esnaf en temaslı bölümlerden birinin kendileri olduğunu söyleyerek aşıda öncelik talep etti. ‘Aşı olurum’ diyen esnafın oranı 12 puan birden yükseldi.

“Kalıcı dayanak bekliyorlar”

REM People tarafından hazırlanan ve küçük esnafa yönelik bilgiler içeren raporun Nisan ayı sonuçlarını pahalandıran REM People’ın CEO’su Bülent Peker, “Nisan ayı prestijiyle esnafın kapanmalar nedeniyle her zamankinden daha fazla takviyeye gereksinimi olduğunu gördük. Salgında borçlarını öteleyen esnaf dayanakların daha kalıcı olmasını istiyor. Salgın sürecinde kan kaybeden esnafın umudu azalmaya devam ediyor. Verilecek hibe dayanağı, kira yardımı ve vergi istisnaları talep ediyorlar.”

Her ay Türkiye temsili sağlanacak biçimde bin 500 noktada yapılan ziyaretlerle hazırlanan “REM – Esnaf Barometre: Türkiye Klasik Kanal Esnafının Nabzı” araştırma panelinin Nisan’21 sonuç raporunda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

Aşıda öncelik istiyorlar

Rapora nazaran, esnaf aşı konusunda öncelik bekliyor. Esnafın aşı olma eğilimi incelendiğinde, bir evvelki devir yüzde 58 olan “Aşı olurum” diyen esnafın oranı yüzde 70’e yükseldi. Nisan periyodunda önemli oranda artan olaylardan kaygılanan esnaf, vatandaşlarla en çok temas eden kesitin kendileri olduğunu söylüyor ve aşı olmada kendilerine de öncelik verilmesini talep ediyor.

Veresiye düşüyor kart artıyor

Sıcak paraya muhtaçlık duyan esnafın veresiye ile alışveriş yaptırma oranı düşmeye devam ediyor. Ocak ayında yüzde 44 olan veresiye ile alışverişin geçerli olduğu bakkal noktası oranı 4 ayda süratle düşerek Nisan ayında yüzde 22’ye indi. Veresiye ile alışverişin bakkal noktalarının cirosu içerisindeki hissesi da 4 ay içerisinde yüzde 9’dan yüzde 5’e düştü. Buna rağmen, kredi kartı ile yapılan alışverişlerin cirodaki hissesi ise birebir devirde yüzde 29’dan yüzde 33’e yükseldi. Salgın sürecinde kendileri de finansal olarak kan kaybeden bakkal noktaları, veresiye alışverişi kredi kartına yönlendirmeye bu periyotta de devam etti.

Yüzde 70’i salgından telaş duyuyor

Nisan devrinde 2 puanlık artışla klâsik kanal esnafının yüzde 70’i salgından kaygı duyduğunu belirtti. Hadiselerin dramatik olarak artması ve bireylerin önlemlere ahenk göstermediğini düşünmeleri esnafın içinde bulunduğumuz süreçte tasasının artmasında tesirli oldu. Daha evvel alınan önlemlerin yetersiz olduğunu ve tam kapanma olması gerektiğini belirten esnaf kesiti, nisan periyodu sonunda gerçekleştirilen tam kapanma kararının uygulanma biçiminden de mutlu değil.

Daha fazla takviye istiyorlar

Salgının başında mecburî borçları ötelenen esnaf, tekrar önüne gelen faizli borçlar karşısında kendisini yetersiz hissediyor. Bu nedenle yapılan takviyelerin daha faal ve kalıcı olmasını talep ediyor. Tam kapanma kararı alındığını ancak meskene kapatılan insanlara maddi takviye sağlanmadığını düşünen bakkal esnafı; hibe, kira yardımı, vergi alınmaması üzere daha tesirli maddi dayanaklar bekliyor.

Geleceğe dair umudunu kaybedenler artıyor

Hali hazırda genel ekonomik sakinlik ile çaba veren klâsik kanal esnafı, bilhassa salgının hayatımıza girdiği son 1 yıllık müddette kan kaybetti. Her 2 esnaftan 1’i, en değerli korkusunun salgının bir türlü bitmemesi olduğunu belirtirken, İşlerinin daha da berbata gittiğini ve düzeleceğine dair umudunu kaybettiğini belirten esnafın oranı son bir ayda yüzde 27’den yüzde 32’ye yükseldi.

İtimat Endeksi 4,3 puan geriledi

Esnaf Barometresi Genel İtimat endeksi bir evvelki periyoda nazaran 4,3 puanlık manalı düşüş ile 6,2 olarak gerçekleşerek en düşük düzeye geriledi. Bu duruma; iş yapma ve finansal durumu ortaya koyan Mali Durum alt endeksinin 6,3 puan, ülke iktisadına itimadı tabir eden Genel İktisat alt endeksi 5,1 puan düşmesi tesirli oldu. Ayrıyeten Ticaret Endeksi de salgını tesiriyle 3,1 puanlık düşüşle 7,7’ye indi. Tüm endekslere nazaran Esnaf Barometresi de 3,2 puanlık düşüşle 7’ye geriledi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu