Ekonomi

Kritik faiz kararı öncesi dolar ve euro güne nasıl başladı?

Yurt içi piyasalarda, bu haftanın hatta ayın en değerli gündem unsuru olan Merkez Bankası’nın faiz kararı bugün açıklanıyor. Karar öncesinde sabah saatleri itibariyle dolar/TL, dün gördüğü 8,10’un altındaki düzeylerini koruyor. Dolar/TL 8,06-8,07 düzeylerinden pahalanırken Euro/TL ise 9,70’in çabucak altında süreç görüyor.

Yurt içinde faiz kararının dışında konut satışları, bütçe sayıları da yakından izlenecek.
ABD’nin de bugün ağır bilgi gündemi bulunuyor.

GÜNÜN AJANDASI

Haftanın merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak (14.00).

Piyasalarda genel beklenti faizlerde rastgele bir değişikliğe gidilmeyeceği tarafında. Sayıları çok az olmakla birliktre sembolik bir faiz artışı bekleyen analistler de mevcut. TCMB Lideri Kavcıoğlu’nun birinci faiz toplantısında alınacak karar piyasalar tarafından yakından izlenecek. Kavcıoğlu, “Politika faizini güçlü dezenflasyonist etkiyi koruma edecek formda enflasyonun üzerinde bir seviyede oluşturmaya devam edeceğiz.” açıklaması yapmıştı. TÜİK en son enflasyonu yıllık yüzde 16,19 olarak açıklamıştı. Merkez Bankasının haftalık repo gösterge faiz oranı yüzde 19,00 düzeyinde bulunuyor.

TÜİK konut satışları, fiyatlı çalışan istatistiklerini duyuracak (10.00). Konut satışları Şubat ayında yıllık yüzde 31,6 düşüşle 81 bin 222 olarak açıklanmıştı.

TCMB özel dalın yurt dışından sağladığı kredi borcu sayılarını açıklayacak (10.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi idare bütçe sayılarını açıklayacak.

Bütçe Şubat ayında 23,17 milyar TL fazla verirken, faiz dışı fazla 35,93 milyar TL olarak gerçekleşmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık bilgileri yayımlanacak. TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, yurt içi yerleşiklerin döviz konumu ve rezervler öncelikli olarak izlenecek (14.30).

Almanya (09.00), Fransa (09.45) ve İtalya’da (11.00) tüketici fiyatları Avrupa’da izlenecek bilgiler olacak.

ABD’de değerli bilgiler üst üste gelecek. Perakende satışlar, New York Fed İmalat Endeksi, İşsizlik Müracaatları, Philadelphia Fed İş Şartları Endeksi (15.30), sanayi üretimi (16.15), işletme stokları,
NAHB Konut Piyasası Endeksi (17.00), doğal gaz stokları (17.30), sermaye hareketleri (23.00) bilgileri piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu