EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

KKTC’de COVID-19 ile gayrette ek önlemler

KKTC Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi COVID-19 ile uğraş kapsamında alınan ek önlemlerin uygulanmasına Sağlık Bakanlığınca karar verildi.

Buna nazaran, pazartesi-cumartesi saat 21.00 ile 05.00 ortasında, cumartesi saat 21.00 ile pazartesi 05.00 ortasında temel gereksinimlerin karşılanması haricinde sokağa çıkma yasağı devam edecek.

Hadise sayılarının kıymetlendirilmesi sonucunda ve aksi bir karar üretilmemesi halinde, saat 21.00’da başlayan sokağa çıkma yasağı 27 Mayıs 2021’den itibaren haftanın tüm günleri için saat 22.30 ile 05.00 ortasında uygulanacak.

Marketler 07.00-20.00 saatlerinde açık olacak. Sinema ve düğün salonları, kumarhane, nargile kafe, her türlü oyun salonu ile kapalı çocuk oyun alanları kapalı olacak, tüm kurum ve kuruluşlar ise salgın kuralları çerçevesinde olağan çalışma tertibine geri dönecek.

Hindistan, Brezilya, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Siera Leone, Kamerun’da artan hadise sayıları nedeni ile 24 Mayıs 2021’den itibaren son 14 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan ve KKTC’ye gelmek isteyen bireylerin, (KKTC vatandaşları hariç) alınacak olan ikinci bir karara kadar ülkeye girişleri durduruldu.

Son 14 gün içerisinde Hollanda, Brezilya, Hindistan, Ukrayna, Sırbistan ve Afrika’da bulunan bireylerin 14 gün karantinada kalmaları kaydı ile ülkeye girişlerine müsaade verilecek.

Ramazan Bayramı münasebetiyle 3 gecelik kapalı otel turizmi için bir keze mahsus 12 Mayıs 2021’de 6 uçuş, 13 Mayıs 2021’de ise 4 uçuş charter sefer düzenlenecek.

Bayramda çekirdek aile ziyaretlerine müsaade verilecek

KKTC’de hadise sayılarının düşüş gösterdiği bu süreçte bulaşın tekrar artmasını engellemek ve aileleri korumak ismine bayram ziyaretleri kısıtlanarak, yalnızca çekirdek aile kapsamında ziyaretler yapılabilecek.

Ramazan Bayramı hasebiyle kurulması planlanan bayram yeri, lunapark, şenlik alanı ve gibisi etkinlikler yapılamayacak. Toplu ibadet ve iftar yemeği davetleri yapılamayacak.

Çift aşılı şahısların ülkeye karantinasız giriş konusu, gelecekleri ülkenin aktüel epidemiyolojik bilgileri ve KKTC’deki aşılama oranı da dikkate alınarak, 10 Haziran 2021’den itibaren tekrar pahalandırılacak.

Devlet ve özel okullarda, 12’nci sınıflar hariç, eğitim yeni bir karara kadar çevrim içi devam edecek, özel eğitim merkezleri ise faaliyetlerine devam edecek.

KKTC ikamet edip Kıbrıs Rum kesitinde çalışan yahut Rum kesitinde ikamet edip KKTC çalışan şahıslar, son 7 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydıyla karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabilecek.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu