EkonomiGenelGüncel

Kılıçdaroğlu: CHP iktidarında aile takviyeleri sigortası gelecek

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda “aile dayanakları sigorta dalı”nı hayata geçireceklerini söyledi.

CHP’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10’uncu yıl dönümü hasebiyle, CHP Bayan Kolları Vilayet Liderleri ile görüntü konferans toplantısında bir ortaya geldiği bildirildi.

Bayan kollarının çalışmaları hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu’na, CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka da eşlik etti.

Bayanların çabasının kolektif bir çaba olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Mücadeleniz tıpkı vakitte bir bayan erkek eşitliği gayreti. Gayret tıpkı vakitte bayanın siyasette daha fazla görünür olması çabası. Çaba birebir vakitte bayanların bürokratik ömürde da aşikâr yerlere gelme gayreti. Dolasıyla verdiğiniz her uğraşın Türkiye’nin çağdaşlaşması açısından çok kıymetli olduğunu bilmenizi isterim.” dedi.

CHP Bayan Kolları Genel Başkanlığının başlattığı “YaşamHak Projesi”nin ehemmiyetine işaret eden Kılıçdaroğlu, bu projeyle şiddete uğrayan bayana türel ve ruhsal dayanak sağlandığını bildirdi.

Projenin daha fazla tanıtılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “Bu cins şikayetlerin telaffuz bazında kalmaması lazım. Şikayet gelir gelmez bayan kollarının oraya derhal bir avukat ve gerekirse bir psikologla giderek, şiddete uğrayan bayana güç vermesi son derece kıymetli.” dedi.

CHP’li belediyelerin, “Sosyal yardımları kesecekler” propagandasına karşın bu yardımları artırdığına vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Tam tersine toplumsal yardımların hem kalitesi arttı hem de görünürlüğü de kayboldu. Yani sağ elin verdiğin sol el görmedi. Hasebiyle belediye liderlerimiz insan onurunu koruyarak toplumsal yardımlar yapıyorlar. Kişinin yoksulluğunu afişe etmiyorlar. Toplumsal hukuk devleti yoksulun, fukaranın yanında olan devlet demektir. Belediye liderlerimiz artık bulundukları yerlerde bir yoksulluk envanteri çıkarıyorlar. Yani kaç hanede yoksulluk var, bu hanelerin geliri var mı, yok mu? diye. Lakin bizim belediyelerimizin olmadığı fakat bayan kollarımızın çalıştığı vilayetlerimiz de var. Hasebiyle sizler bulunduğunuz vilayette kaç fakir aile olduğunu bize yazarsanız, tahminen buradan bir yardım yapabiliriz.”

“Yarın seçim olacak üzere çalışıyoruz”

Yarın seçim olacakmış üzere çalışmalarını sürdürdüklerini bildiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi içine düştüğü girdaptan biz kurtaracağız. Öbür kurtarıcı yok.” tabirini kullandı.

Ekonomik ve toplumsal açıdan vatandaşın karşılaştığı bütün sıkıntıları çözme konusunda çok kararlı bir tavır sergileyeceklerini lisana getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“CHP iktidarında aile dayanakları sigortası gelecek. Hiçbir çocuk bu coğrafyada yatağa aç girmeyecek. Bunları yapabilir miyiz? Elbette yaparız, son derece kolay kurallar bunlar. Bir yasa çıkaracaksınız, nasıl işsiz kalan işsizlik sigortasından para alıyorsa, aile takviyeleri sigortasında da fakir hanede bayanın banka hesabına her ay nizamlı para yatacak. Böylelikle onun yoksulluğu afişe edilmeyecek. Manisa’dan MHP’liler bana selam göndermişler, benden de o arkadaşlara selam gönderirseniz çok keyifli olurum. Söyleyin, Kılıçdaroğlu dedi ki dostlarımızla birlikte kurduğumuz CHP iktidarında birinci bir haftada yapacağımız 8 temel husus var. Bunlardan sekizincisi birinci bir haftada meşhur İstanbul Mukavelesi’ni tekrar yürürlüğe koyacağız.

Birinci bir haftada esnafın, bankalardan yahut esnaf kredi kooperatiflerinden çektikleri faizlerin kredilerini sıfırlayacağız. Süleyman Şah Türbesi’ni, bunu bilhassa ülkücü kardeşlerim çok âlâ bilirler ve anlarlar, Süleyman Şah Türbesi’ni tekrar kaçırıldığı yere götüreceğiz, terk edilen vatan toprağına tekrar götüreceğiz bayrağımızı dikeceğiz oraya.”

Tahsil görürken Kredi Yurtlar Kurumundan kredi alanların faizlerini sıfırlayacaklarını bildiren Kılıçdaroğlu, kredi alan gencin iş bulduktan sonra borcunu ödeyeceğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Mukavelesi’nin anlatılırken, “kadına yönelik şiddeti önleyen bir sözleşme” olarak anlatılması gerektiğini de belirtti.

COVID-19 sürecinde en büyük badireyi esnafın yaşadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, bayram öncesi şekerci, tatlıcı üzere esnafın iş yerlerini açmasına müsaade verilmesi teklifini tekrarladı.

“Umutsuzluğu değil, umudu büyütmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, tüm bayanların Ramazan Bayramı’nı kutladı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu