EkonomiGenelGüncel

Kılıçdaroğlu: Bütün emeklilerin bir ortaya gelmesi lazım

CHP’den yapılan açıklamaya nazaran, Kılıçdaroğlu, çeşitli dallarda çalışmış ve emekli olmuş vatandaşlarla görüntü konferans toplantısında bir ortaya geldi.

Emeklilerin genç yaşta çalışıp üretip, alın teri döktüğünü, vergisini ve toplumsal güvenlik primlerini ödediğini, vakti gelince de emekli olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, emeklilerin el aleme muhtaç olmadan gereksinimlerini karşılaması gerektiğini söyledi.

Toplumsal güvenlik sisteminde büyük açıklar olduğunun, bu hususta ıslahat yapılacağının ve ıslahatla emeklilerin çok daha uygun bir hayat standardı elde edeceğinin söylendiğini tabir eden Kılıçdaroğlu, 2008’de yapılan ıslahat Meclis’e geldiğinde “Bu emeklileri perişan edecek.” dediklerini ve toplantıya katılmadıklarını hatırlattı.

‘Daha sonra emekli olanlar daha evvel emekli olanlardan az emekli aylığı aldı’

Kılıçdaroğlu, “Çünkü nitekim de daha sonra emekli olanlar daha evvel emekli olanlara nazaran her ay en az biner lira daha az aylık aldılar. Sizden evvel emekli olanlar size nazaran bin lira daha fazla aylık alıyorlar. Bu tablo sizin de bizim de kaldıracağımız, toplumsal devletin hak ettiği bir tablo değil.” dedi.

Toplumsal devletin emeklinin, yoksulun fukaranın yanında duran devlet manasına geldiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Emeklilere iki maaş ikramiyeyi boşuna söylemedim. Emekliye iki maaş ikramiye bu toplumun emekliye olan borcudur aslında. Yani 83 milyon kişi birlikte bu hoş ülkede yaşıyoruz, 10 milyon üstünde emeklimiz var ve hepimiz şayet bugün daha âlâ bir ömür standardı yakaladıysak bu emekliler yüzünden yakaladık. O emeklilere en azından iki bayram birer maaş ikramiye verilmesi gerekiyordu.” diye konuştu.

‘Bin lira ikramiyenin en az 1500 lira olması lazım’

Emeklilere birer maaş ikramiye verilmesini istediklerini söz eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Meydanlarda bunu lisana getirdik ancak vere vere işte ‘1500 lira emekli maaşı veriyoruz’ dediler. Kanuna da 1500 lira yazdılar ki kimse artırmasın. Sonunda biz bunun üzerinde de ısrarla durduk, dedik ki ‘Emekliye aylık bin lira ikramiye veriyorsunuz bari bunu o tarihten bu vakte kadar, enflasyonu da dikkate aldığımız vakit, bin lira ikramiyenin en az 1500 lira olması lazım’ diye söz ettik. Onu da getirdiler 100 lira verdiler. Biz 1500 lira beklerken 1100 lira emekli aylığı verdiler. Bu emekliyle dalga geçmek, emeklinin aklıyla oynamak, alay etmek üzere bir şey. Bunlar çarşıya çıkmadıkları, pazara çıkmadıkları, alışverişe çıkmadıkları için hayatı bilmiyorlar. Zira oturdukları saraylarda bir sorun yok. Her türlü imkan var. Her türlü yiyecek, giyecek var. Bir elleri yağda bir elleri balda. Emeklinin nasıl yaşadığını da bilmiyorlar. Bilmedikleri için herhalde diyorlar 1000 lirayı 1100 lira yaparsak bunlar rahat geçinebilir diye düşünüyorlar. Hayat o denli değil.”

Kılıçdaroğlu, “Benim bütün emekli kardeşlerimden bir isteğim var. Çok kesimli bir yapınız var, çok fazla dernek var. Münasebetiyle her bir dernek çok farklı tellerden açıklamalar yapıyor. Bir ortaya gelmeniz lazım. Bütün emeklilerin bir ortaya gelmesi lazım ve daima birlikte emeklilerin haklarını savunmaları lazım. Artık iktidara yakın olan emekliler de var, onlar hiç şikayet etmiyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

“Herkesin taban bir geçim standardının olması gerekiyor”

Görüşmede, bir emeklinin 1700 lira emekli aylığı aldığını, 1600 lira kira ödediğini tabir ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, emeklilerin üniversiteyi bitiren, askerlik yapıp gelen işsiz çocukları olduğunu, emekli anne ve babanın eline baktığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Türkiye bunu hak ediyor mu? 21. yüzyılın Türkiye’si bunu hak ediyor mu? Saraydan bu tablo görülmüyor. Bu tablo, meydanda, alanda, sokakta, caddede olan şahıslar tarafından görülüyor. Biz görüyoruz bu tabloyu. Bu tablo bizim kaldıracağımız bir tablo değil. Bu tablo Türkiye’ye onur kazandıracak bir tablo değil.” biçiminde konuştu.

Genel Lider Kılıçdaroğlu, herkesin taban bir geçim standardının olması ve bu mevzuda gayret etmek gerektiğini kaydetti.

Dul ve yetim aylıklarının çok daha düşük olduğunu, oradaki insani dramın çok daha derin olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin geldiği nokta maalesef bu. Emekliye gelince ‘para yok diyorlar’ lakin beşli çeteye gelince dolarlar, milyar dolarlar akıyor. Orada hiçbir şey yok, hiçbir sınırlama yok. Her türlü imkan sağlanıyor.” dedi.

Emekli aylığı olanların aldıkları her şey için vergi ödediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yurt dışında milyarları olanlar Türkiye’ye getirdiklerinde beş kuruş vergi vermiyorlar. Bu kadar adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz. O nedenle bütün emeklilerin bir arada olması lazım.” sözünü kullandı.

“Sorunlarınızın ne olduğunu bilmiyorlar”

Toplumsal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) emeklilerin temsilcisi olduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Sosyal Güvenlik Kurumundaki temsilciniz haklarınızı yeteri kadar savunuyor mu? Sendikalar, emeklilerin haklarını, çalışan emeklerin haklarını yeteri kadar savunuyorlar mı? Tek başına ben savunacağım. Tek başına her şeyi ben mi yapacağım? Bütün bu yükü benim sırtıma mı yıkacaksınız? Birlikte, birlikte olmamız lazım. Onlar da sizin hakkınızı savunacak ben de sizin hakkınızı savunacağım. Birlikte savunacağız. Birlikte olursak çok daha kararlı bir tavır sergilemiş olacağız.”

Enflasyon oranında aylıklara artırım yapılmadığını savunan Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bunlar enflasyonun kaç olduğunu bilmiyorlar ki. Şunu isteyin, ‘Domatesteki artış neyse bizim aylıklarımıza da o kadar artırım yapın.’ Patates, geçen yıl ne kadardı bu yıl ne kadar? ‘Patatese ne kadar artırım geldiyse benim de o kadar artırıma gereksinimim var.’ Deyin ki emekli olarak ben de tüketiyorum? Zeytinyağı mı margarin mi yahut domates mi biber mi kuru fasulye mi mercimek mi… ‘Bunlara ne kadar artırım geldiyse benim maaşıma da o kadar artırım yapın.’ Öbür bir şey istemeyin. Bunlara gelen artırım en az yüzde 30 yüzde 40 yüzde 50. Size gelince yüzde 3-4. Nasıl oluyor bu? Sizin tükettiğinizi siz biliyorsunuz. Doğal gaza, elektriğe, suya ne kadar artırım geliyorsa sizin aylıklarınıza da o kadar artırım gelsin. Bunların hiçbirisini sarayda oturanlar ödemiyorlar ne elektrik parası ne doğal gaz parası ne su parası ne yiyecek parası. Bunları hiç ödemiyorlar, ne de kira, dolmuş, otobüs parası ödemiyorlar. 13 tane uçakları var, uçak parası da ödemiyorlar.”

Emeklilere verdiği kelamı yineleyen Kılıçdaroğlu, “Ama size kelamım söz, bu memlekete muhakkak huzuru getireceğim. Bu memlekette hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunları yapacağız yapmak zorundayız. Yapmadığımız takdirde ülkeye hizmet etmemiş oluruz.” değerlendirmesi yaptı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu