Ekonomi

KEY Holding, atıktan güç üreterek karbon ayak izini düşürüyor

Ali ESKALEN

KAHRAMANMARAŞ – Amiral gemisi kâğıt bölümü olan lakin 60 yılı aşkın esaslı geçmişiyle; ambalaj, geri dönüşüm, plastik, inşaat, dış ticaret, dokuma ve lojistik alanlarında faaliyet gösteren Kahramanmaraş Endüstriyel Yatırımlar (KEY) Holding, yeşil iktisat ve sürdürülebilirlik için bilhassa kış aylarında oluklu ve poşet fabrikası üretim alanlarının ısıtmalarında atık ısıdan faydalanarak karbon ayak izini düşürdü.

KEY Holding, 25 milyon Euro kıymetindeki yatırımla Kahramanmaraş’ta kurduğu biyokütle güç santrali sayesinde, Kahramanmaraş ve Kütahya’da bulunan kâğıt üretim tesislerinde oluşan atıkların yakma süreci sırasında üretilen ısının, elektrik gücüne dönüşümünü sağlıyor.

KEY Holding İdare Konseyi Lider Vekili Mahmut Ciğer, “Yeşil iktisat ve sürdürülebilirlik için bilhassa kış aylarında oluklu ve poşet fabrikası üretim alanlarının ısıtmalarımızı atık ısıdan faydalanarak karbon ayak izimizi düşürdük. Birebir halde mevcut oluklu fabrikamızda gereksinim olan proses buharını kağıt tesisindeki buhar kazanından sağlayacak biçimde kurgulayıp devreye aldık” dedi.

Mahmut Ciğer, bu mevzuda en büyük avantajın birebir yerleşke içinde kağıt, oluklu ve kağıt poşet tesislerinin projelendirilip devre alınması olduğuna dikkati çekerek, “Dolayısıyla doğal kaynak kullanımında azalma , güç verimliliğinde artış ve nakliye konularında azalma üzere bir çok hususta kayda kıymet güzelleşmeler sağlanmıştır” bilgisini verdi.

Ayrıyeten geçen yıl sonunda Kahramanmaraş’taki kağıt fabrikası ile entegre olarak çalışan bio-kütle güç tesislerinde elektrik üretimine başladıklarını tabir eden Mahmut Ciğer, şunları söyledi: “Atıkların yakılmasıyla elde edilen elektrik üretimi için tesisimizde toprak altından ekstra bir karbon yakıt çıkarmadan yeryüzündeki atıklar kullanılarak elektrik üretimi yapıyoruz. Ülkenin gereksinimi olan güç için yer altından karbon çıkarılarak yapılan güce nazaran mevcut karbon yükünü azaltıcı tesiri olan bir yatırım oldu.”

“Atıksız dünya vizyonu ile üretiyoruz”

KEY Holding İdare Konseyi Lider Vekili Mahmut Ciğer, atık idaresini faal halde yapan ana firmaları Kahramanmaraş Kağıt Sanayi A.Ş’ye “Sıfır Atık” evrakı verildiğini anımsatarak, şöyle devam etti: “Sıfır Atık Yönetmeliği 12.07.2019 Tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı uyumunda ve Sayın Emine Erdoğan himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ seferberliğine katılan holding bünyemizdeki Kahramanmaraş Kağıt San. ve Tic. A.Ş “Atıksız Bir Dünya” vizyonu ile üretim yapmaktadır.”

Mahmut Ciğer, Kahramanmaraş ve Kütahya’daki fabrikalarında başlatılan ‘Sıfır Atık’ çalışmalarının kısa müddette tamamlandığını, Sıfır Atık İdare Sistemi kurulduğunu ve Ekim 2020’den tarihinden bu yana Sıfır Atık Evrakı ile üretim yaptıklarını kaydetti.

Avrupa’da atıkların tamamına yakını geri dönüşüme giderken, Türkiye’de ise bu oranın daha azının geri dönüşüme kazandırıldığını vurgulayan Ciğer, bu mevzuda ferdî seviyede bilinçlenmenin son derece kıymetli olduğunu tabir ederek, “Bu kapsamda Kahramanmaraş Kağıt olarak Sıfır Atık ve Geri dönüşüm için Belediyeler ve Etraf Şehircilik Müdürlüğü ile ortaklaşa çalışarak çeşitli bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirmekteyiz” dedi.

Biokütle Güç Santralinde toplanan atık kağıtların içinden çıkan her türlü kirlilik ve plastiklerin burada güce dönüştürüldüğünü vurgulayan Mahmut Ciğer, Atık Yakma ve biyokütle güç santrali sayesinde üretim sonrası oluşan atıkları da ikincil hammadde olarak tekrar iktisada kazandırdıklarını kelamlarına ekledi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu