Ekonomi

Kartla yapılan ödemeler yüzde 72 arttı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) bilgilerine nazaran, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile nisan ayında yapılan toplam ödeme meblağı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 72 artarak 117 milyar TL oldu.

BKM, nisan ayına ait kartlı ödeme datalarını açıkladı. Buna nazaran, nisan ayı sonunda Türkiye’de 78,7 milyon adet kredi kartı, 141,1 milyon adet banka kartı ve 47,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2020 yılının nisan ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 3’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 42’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 267,6 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 11 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile nisan ayında yapılan toplam ödeme meblağı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 72 artarak 117 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerde yaşanan yüksek büyümede, 2020’nin nisan ayında salgının birinci günlerinde alınan önlemlerle bir arada kartlı ödemelerde meydana gelen yavaşlama (baz etkisi) tesirli oldu. Nisan ayında ödemelerin 96,4 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 18,5 milyar TL’sinde banka kartları, 1,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı. Kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın birebir devrine nazaran büyüme oranı yüzde 70, banka kartı ile ödemelerde yüzde 73 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 433 olarak gerçekleşti.

İnternetten kartlarla yapılan ödeme meblağı yüzde 83 artış gösterdi

İnternetten kartlı ödeme meblağı nisan ayında, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 83 artarak 29 milyar TL’yi geçti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki hissesi ise yüzde 24 oldu. Yani her 4 TL kartlı ödemeden 1 TL’si internetten gerçekleşti.

İnternetten kartlarla yapılan her 5 liranın 1 lirası elektronik eşyaya

İnternetten kartlarla yapılan ödemelerin kesim dağılımı incelendiğinde en fazla ödeme fiyatının 5,6 milyar TL ile elektronik eşya dalında olduğu görülüyor. Elektronik eşya dalının, internetten kartlarla yapılan tüm ödemeler (29,2 milyar TL) içindeki hissesi ise yüzde 19 oldu. Farkı bir tabirle internetten kartlarla yapılan her 5 TL ödemenin 1 TL’si bu kesimde görüldü. Elektronik eşya dalını 4,1 milyar TL ve yüzde 14 hisse ile market/gıda, 1,9 milyar TL ve yüzde 7 hisse ile kamu-vergi ödemeleri, 1,7 milyar TL ve yüzde 6’şar hisse ile giysi ve aksesuar ile yapı gereçleri dalları takip etti.

Nisan ayında temassız ödeme adedi geçen yılın 3 katına ulaştı

Kartlar ve taşınabilir aygıtlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sunan temassız ödemelerde şifresiz süreç limiti 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 350 TL’ye çıkartıldı. Artık temassız ödemeler 350 TL’ye kadar şifresiz, bu meblağ üzerindeki süreçler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. Bu sayede kullanıcılar artık daha yüksek dengeli ödemeleri de çok daha süratli ve kolay bir formda gerçekleştirebiliyor.

Nisan ayındaki temassız ödeme adedinin 2020 yılının birebir periyoduna nazaran 3 katına ulaşmış olması da temassız ödemenin her geçen gün daha çok tercih edildiğini ortaya koydu. Nisan ayında mağaza içi yapılan ödemelerin yüzde 49’unun yani her 2 kartlı ödemeden 1’inin temassız olarak yapıldığı gözlemlenirken günlük temassız ödeme adedi ise 8 milyon adedi geçti.

Her 4 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul ediliyor

Temassız ödemeler yalnızca kart kullanıcılarına değil iş yeri sahiplerine de büyük kolaylık sağlıyor. Kullanıcı tarafındaki yaygınlaşmayla birlikte iş yeri tarafında da temassız dönüşüm süratle devam ederken bugün her 4 terminalden 3’ünde temassız ödeme yapılabiliyor. En çok temassız süreç yapılan iş yerlerinin ise sırasıyla market-gıda, yemek, akaryakıt ve sağlık/kozmetik dallarında yer aldığı görülüyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu