EkonomiGenelGüncel

İsrail ataklarında meyyit sayısı 212’ye çıktı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Gazze’de yerinden edilen çok sayıda Filistinlinin etraftaki 48 okula sığındığını söyledi.

İsrail’in hava hücumları nedeniyle Gazze’de yerinden edilen Filistinlilerin sayısının 38 bini geçtiğini belirten Dujarric, meskenlerinin yıkılması sonucu ise 2 bin 500’den fazla kişinin evsiz kaldığına, 41 okulun ise akınlarda ziyan gördüğüne dikkati çekti.

Elektriğe erişimin günlük 6 ila 8 saate kadar düştüğünü ve bu durumun sağlık hizmetlerini de etkilediğini tabir eden Dujarric, İsrail ve Filistinli kümelere BM ve öbür insani yardım örgütlerinin besin ve yakıt yardımlarını ulaştırmasına müsaade etmeleri davetinde bulundu.

Dujarric ayrıyeten tüm taraflara milletlerarası insani hukuka ve insan hakları hukukuna hürmet duyulması yükümlüğünü hatırlattı.

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland’ın tüm taraflarla gerginliği azaltmak için çalıştığını söyleyen Dujarric, Genel Sekreter Antonio Guterres’in de gelişmeleri yakından takip ettiğini ve farklı düzeylerde çeşitli görüşmeler yaptığını söz etti.

AA muhabirinin Genel Sekreter’in Filistinli sivillerin korunması için milletlerarası muhafaza düzeneği kurulması tarafındaki davetleri destekleyip desteklemediği sorusuna ise Dujarric, “Şu an önceliğimiz çatışmaların sona erdirilmesi ve insani yardımlar. Sonrasında siyasi sürece dönülmesi… Sisteme gelince ise üye ülkelerden bir çeşit teklif görmemiz gerek.” karşılığını verdi.

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Pir Cerrah Mahallesi ve Mescid-i Aksa’da ramazan ayının başından itibaren devam eden gerginlik 7 Mayıs’ta İsrail polisinin Filistinlilere plastik mermi ve ses bombaları ile müdahale etmesiyle tırmanmaya başladı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu