Ekonomi

İklim uğraşı için yıllık 4,4 trilyon dolar pak güç yatırımı lazım

İklim değişikliğiyle çaba kapsamında global sıcaklık artışının 1,5 santigrat derece ile sonlandırılması maksadıyla 2021-2050 yıllarında yapılması gereken pak güç yatırımlarının yıllık bazda 4,4 trilyon dolar olması öngörülüyor.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle geçen yıl uygulanmaya başlanan kısıtlamalarla düşen emisyonların sürdürülebilir iklim siyasetleriyle desteklenmesi gerekiyor.

Bu kapsamda, Paris Muahedesi’nin global ısınmayı 1,5 ila 2 dereceyle sonlandırma maksadı kapsamında her yıl yaklaşık 2 milyar ton emisyon azaltımına muhtaçlık duyuluyor.

İklim değişikliğinin tesirlerini azaltmak için 2050’ye kadar ülkelerin ekonomilerini net sıfır emisyon gayelerine dayalı bir sisteme dönüştürmeleri beklenirken iklim değişikliğinin en büyük sebeplerinden olan fosil kaynaklı güç sistemlerinin pak kaynaklara yönelmesi bu amacın gerçekleştirilmesi açısından büyük kıymet taşıyor.

Memleketler arası Yenilenebilir Güç Ajansı (IRENA) raporlarından derlenen bilgilere nazaran, fosil kaynaklı yakıtların kullanımını azaltmanın amaçlandığı güç dönüşümü yatırımlarında güç verimliliği yanında, yenilenebilir güçten elektrik üretimi ve bu kaynakların direkt kullanımı, elektrik ve altyapı, inovasyon, karbon yakalama, döngüsel iktisat ve nükleer güç üzere yatırım alanları yer alıyor.

2021-2050 yıllarını kapsayan periyotta her yıl güç yatırımlarının 4,4 trilyon dolara ulaşması beklenirken en fazla yatırımın yüzde 34’le güç verimliliği alanında olması öngörülüyor.

Böylece iklim değişikliğiyle uğraş kapsamında global sıcaklık artışının 1,5 santigrat derece ile sonlandırılması maksadıyla 2021-2050 yıllarında yapılması gereken pak güç yatırımları 131 trilyon dolar olarak hesaplanıyor.

Pak güç yatırımlarının sosyoekonomik katkıları

Güç teknolojilerine yapılan yatırımların her 1 milyon dolar karşılığında sağladığı istihdam imkanının fosil kaynak alanlarına olan yatırımlara nazaran üç kat daha fazla olduğu tabir ediliyor.

Güç dönüşümünde en fazla istihdam yaratması beklenen alanların başında yenilenebilir güç, elektrik şebekesi, güç şebekesi sistem esnekliği ve güç verimliliği üzere alanlar yer alıyor.

Bu kesimlerde, 2021-2023 devrinde yıllık pak güç yatırımlarının 2 trilyon dolar düzeyinde olması beklenirken 2023’e kadar mevcut istihdama 5,49 milyon istihdam kapasitesi ekleneceği öngörülüyor.

IRENA’nın 2019 datalarına nazaran, dünya genelinde yenilenebilir güç dalı 11,5 milyon bireye istihdam sağlıyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu