EkonomiGenelGüncel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kademeli normalleşme’ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, valiliklere “Kademeli Olağanlaşma Tedbirleri” bahisli genelge gönderdi. Genelgeye nazaran, 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’ten 1 Haziran Salı günü saat 05.00’e kadar kademeli olağanlaşma periyodu önlemleri uygulanacak.

Kademeli olağanlaşma periyodunda hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kademeli olağanlaşma periyodunda, 65 yaş ve üzeri yurttaşlardan iki doz COVID-19 aşısını yaptırmış olanlar ile 18 yaş altındakiler için sokağa çıkma kısıtlaması olmayacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere gönderilen genelge şöyle:

1. Sokağa çıkma kısıtlaması

Kademeli olağanlaşma devrinde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri ortasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak biçimde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak mühlet ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması gayesiyle Ek’te belirtilen yerler ve bireyler kısıtlamadan muaf tutulacaktır. Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği biçimde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak vakit ve güzergâh ile sonlu olup, aksi durumlar muafiyetlerin berbata kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara husus edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/fabrika/imalathane üzere yerlerde çalışan bireyler yapılan kontrollerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden alınan “çalışma müsaadesi vazife belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Lakin NACE kodu eşleşme yanılgısı, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde misyon yapmasına karşın alt patronun muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle misyon evrakı alınamaması yahut erişim yanılgısı üzere durumlarda örneği bahse mevzu Genelge ekinde yer alan ve patron ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma müsaadesi misyon dokümanı formu” da kontrollerde ibraz edilebilecektir.

1.2- Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek olup, vatandaşlarımız mecburî muhtaçlıklarının karşılanması ile sonlu olmak ve araç kullanmamak kuralıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

1.3- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. V atandaşlarımız ekmek ve unlu mamul gereksinimlerinin karşılanması ile hudutlu olmak ve araç kullanmamak kuralıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme arasında olan fırına gidip gelebileceklerdir. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ilişkin ekmek dağıtım araçlarıyla yalnızca market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek olup, sokak ortalarında katiyen satış yapılmayacaktır.

1.4- Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet yalnızca turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir mühlet için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, süreksiz muhafaza statüsündekiler yahut memleketler arası müdafaa müracaat ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

1.5- Tam kapanma sürecinde kendi muhtaçlıklarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş kümelerindeki yahut ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel gereksinimleri VEFA Toplumsal Takviye Gruplarınca karşılanacak olup, bu mevzuda gerek işçi görevlendirilmesi gerekse gereksinimlerin bir an önce giderilmesi bakımından gerekli önlemler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

1.6- 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıyeten bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı bulunmasına karşın aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde yalnızca 10.00-14.00 saatleri ortasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli olağanlaşma devrinde kent içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

2. Şehirlerarası seyahat kısıtlaması

Kademeli olağanlaşma periyodunda; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

2.1- Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs üzere toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıyeten seyahat müsaadesi alınması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi kâfi olacaktır. Bu durumdaki bireylerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri ortasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

– Mecburî bir kamusal misyonun ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum yahut kuruluşu tarafından görevlendirilmiş kamu vazifelilerinin (müfettiş, denetmen vb.) özel yahut resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme dokümanının ibraz edilmesi kaydıyla müsaade verilecektir.

– Kendisi yahut eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak yahut cenaze nakil sürecine refakat etmek gayesiyle rastgele bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ilişkin E-BAŞVURU yahut ALO 199 sistemleri üzerinden yapacağı müracaat (yanında akraba pozisyonundaki 9 şahsa kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına özel araçlarıyla seyahat edebilmeleri için gerekli seyahat müsaade evrakı oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin süreçleri kapsamında müracaat yapacak vatandaşlarımızdan rastgele bir doküman ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat müsaade dokümanı düzenlenmeden evvel otomatik olarak yapılacaktır.

2.2- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan mühlet ve günlerde vatandaşlarımızın özel araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları temeldir.

Lakin aşağıda belirtilen mecburî hallerin varlığı durumunda vatandaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ilişkin E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat Müsaade Heyetlerinden müsaade almak kaydıyla özel araçlarıyla da seyahat edebileceklerdir. Seyahat Müsaade Dokümanı verilen şahıslar, seyahat müddetleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Zarurî Hal Sayılacak Durumlar;

– Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha evvelden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

– Kendisi yahut eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

– Bulunduğu kente son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla birlikte kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini seyahat bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren ayrıca doküman, bilgi ile ibraz edenler),

– ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi imtihanlara katılacak olan,

– Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, § Özel yahut kamudan günlü mukaveleye davet yazısı olan,

§Ceza infaz kurumlarından salıverilen, şahısların zarurî hali bulunduğu kabul edilecektir.

3. İşyerlerinin faaliyetleri

3.1- Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi);

– Hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri ortasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri ortasında ise yalnızca paket servis,

– Hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri ortasında yalnızca paket servis, biçiminde faaliyet gösterebileceklerdir.

3.2-.17 Mayıs-1 Haziran ortası uygulanacak olan kademeli olağanlaşma periyodunda aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine süreksiz olarak orta verilmesine devam edilecektir. – Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

– Sinema salonları,

– Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi üzere yerler, – İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları,

– Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

– Hamam, sauna ve masaj salonları,

– Lunaparklar ve tematik parklar.

Çay ocakları ise masa, sandalye/taburelerini kaldırmak ve yalnızca esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

3.3- Üstte sayılan işyerleri dışında kalan ve tam kapanma periyodunda faaliyetlerine orta verilen perakende ve hizmet bölümündeki giysi, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber üzere dükkanlar ile ofis ve ofisler vb. işyerleri;

– Sağlık Bakanlığı Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla gayret önlemlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceklerdir.

– Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

3.4- Zincir marketler başta olmak üzere çeşitli işyerleri tarafından açılış yahut muhakkak gün ya da saatlere has genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının en az bir hafta sürecek halde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

3.5- Marketlerde (zincir ve muhteşem marketler dahil) zarurî temel muhtaçlıklar kapsamındaki eserler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, alkol, mesken dokumacılığı, oto aksesuar, bahçe gereçleri, hırdavat, züccaciye vb. eserlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında müsaade verilmeyecektir.

3.6- Sağlık Bakanlığı Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına müsaade verilmeyecektir.

3.7- Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri ortasında evlere/adrese servis biçiminde çalışabileceklerdir.

4. Eğitim-öğretim faaliyetleri

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Ulusal Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli olağanlaşma periyodunda anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup öbür tüm okul ve sınıf düzeyleri için Ulusal Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu formda uygulama sürdürülecektir.

5. Kamu ve kuruluşlarında mesai

Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri ortası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü çalışma üzere esnek çalışma yönteminin uygulanmasına kademeli olağanlaşma devrinde de devam edilecektir.

6. ERTELENEN FAALİYET, AKTİFLİK VE MERASİMLER

6.1- Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel şura dahil yapacakları geniş iştirakli her türlü aktiflikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecektir.

6.2- Evlendirme süreçlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte hala uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi formundaki düğünler ile nişan ve kına üzere aktifliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecektir.

6.3- Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk konutları üzere toplumsal koruma/bakım merkezlerinde halihazırda uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacaktır.

7. TOPLU ULAŞIM ÖNLEMLERİ

7.1- Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek olup, araç içindeki yolcuların oturma hali yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) formda olacaktır.

7.2- Kent içi toplu taşıma araçları ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen asıllar çerçevesinde %50 kapasite sınırlaması ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına tabi olarak faaliyet sunabileceklerdir.

8. KONAKLAMA TESİSLERİNE DAİR ÖNLEMLER

8.1- Şehirlerarası karayolları üzerinde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim alanı içerisinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, pansiyon vb.) içerisinde bulunan yeme-içme yerleri (sadece konaklamalı müşterilerle sonlu olacak şekilde) tıpkı masada birebir anda en fazla 2 bireye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

8.2- Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan cümbüş merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda müşteri kabul edilmeyecektir.

8.3- Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu cümbüş formunda etkinliklere katiyen müsaade verilmeyecek, bu yerlerde ağırlaşmanın önüne geçilebilmek ismine fizikî ara kurallarına azami ihtimam gösterilecektir.

8.4- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan mühlet ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu maksatla seyahat edecek vatandaşlarımızın kontrollerde rezervasyon ve ödeme dokümanlarını ibraz etmeleri kâfi olacaktır.

8.5- 30.09.2020 tarih ve 16007 sayılı ile 28.11.2020 tarih ve 19986 sayılı Genelgelerimiz doğrultusunda konaklama tesislerinin kontrolleri aktif biçimde sürdürülecek, düzmece rezervasyon başta olmak üzere her türlü berbata kullanımın önüne geçilecektir.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu