Ekonomi

“Hurda ithalatında yanlıştan geri adım atılmalı”

Global plastik kesiminde kıymetli bir paradigma yaşandığını ve geri dönüşüm iktisadının plastik dalı içindeki hissesinin süratle arttığını söyleyen Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) İdare Heyeti Lideri Selçuk Gülsün, 2050 yılına gelindiğinde global plastik üretiminin yüzde 60’ının geri dönüşüm kaynaklı olacağının öngörüldüğünü aktardı.

Bugüne kadar Türkiye’de yaşanan değişimin bir kesimi olmak yolunda kıymetli adımlar attıklarını lisana getiren Gülsün, verilen teşviklerin de katkısıyla endüstricinin plastik geri dönüşüm alanında kıymetli bir sürece kapasitesi oluşturduğunu kaydetti.

Bu işletmelerin girdilerinin kıymetli bir kısmını ithalat yoluyla karşılanmak zorunda kaldığına dikkat çeken Gülsün, “Zira ülkemizde toplama ve ayrıştırma altyapısı kâfi olmadığı üzere kaynağında ayrıştırma sistemi de kurulmamış durumda. Bu süreçte kimi bireylerin maddelere uymayarak bakaya atıklarını bertarafa göndermek yerine yol kenarlarına döktüğünü de üzülerek izledik. Bu üzere üzücü durumların önüne geçmek ismine kontrollerin sıkılaştırılması gerektiğini defaatle lisana getirdik. Ne yazık ki kamu otoritelerimiz her kezinde yasaklamalarla bu sorunun üzerine gitmeyi tercih etti. Buradan tekrar söylüyoruz bu problemlerin önüne yasaklamalarla geçemezsiniz. Devlet temel işlevlerinden olan kontrol faaliyetlerini aktif formda yürütmediği sürece bu tablodan kurtulamayız. Yol kenarına dökülen atıklar ithalat kaynaklı değil yurtiçi kaynaklı olduğunda bunu bir etraf felaketi olarak değerlendirmeyecek miyiz? Dediğimiz üzere ithalatı yasaklamak üzere popülist ve toptancı yaklaşımlar bu sorunu ortadan kaldırmaya yetmeyecektir. Pekiyi bu yasakların tesiri ne olacaktır? Yasaklar sonucunda işini düzgün yapan ülkemiz için katma paha yaratan, ihracat yapan geri dönüşüm tesislerimiz ya kapanacak ya yurtdışına taşınacak, süreç özellikle niteliksiz işgücü için değerli bir yutak görevi gören ve gelecek potansiyeli çok büyük olan bir kesimi daha kaybetmemiz ile sonuçlanacaktır.” biçiminde konuştu.

“Mühendislik plastiği hurdalarında da birebir yanılgıya düşüldü”

Daha evvel mühendislik plastiği hurdalarının da ithalatının yasaklanması üzere bir yanılgıya düşüldüğünü belirten Gülsün şunları kaydetti: “Tüm dünyada otomotiv, beyaz eşya, elektrik-elektronik üzere yüksek katma bedelli alanlarda kullanılması sebebiyle ithalatına sıcak bakılan mühendislik plastiği hurdalarının ithalatı da yasaklanmıştı. Poliamid, polikarbonat üzere eserlerin hurdaları ülkemizde gereğince çıkmıyor. Bu eserlerin hurdalarının ithalatının yasaklanmasının tesirini ise ne yazık ki ilgili kamu kurumları tam olarak anlayamamış durumda. Örneğin otomotiv bölümü etraf siyasetleri çerçevesinde otomobillerin plastik kesimlerinde makul oranlarda geri dönüştürülmüş hammadde kullanılmasını zarurî tutuyor. Ülkemizin mühendislik plastiği hurdası ithalatını durdurması demek orta vadede otomotiv kesiminin tedarik zincirinden de koparılması manasına geliyor. O sebeple ülkemiz plastik sanayi üzerinde yıkıcı tesirleri olabilecek bu düzenlemeler bir an evvel gözden geçirilmeli ve mühendislik plastiği hurdalarının ithalatı da tekrar hür bırakılmalı.”

“Bu yaklaşımla sıfır atık gayeleri hayal olur”

Türkiye’de daha evvel petrokimya sanayisinde de benzeri formda süratli bir gelişimin yaşandığını belirten Selçuk Gülsün, “Sonrasında ise yatırımları durdurarak net ithalatçı pozisyonuna gerilemişti. Şayet bu yasaktan geri adım atılmaz ve bir yaklaşım değişimi gerçekleşmezse geri dönüşüm sanayisinde de misal bir yazgıya razı olacağız. Başka bir yandan ise geri dönüşüm sanayisinin tasfiyesi manasına gelen bu adım sonrasında sıfır atık amaçlarının nasıl gerçekleştirileceğidir. Çünkü geri dönüşüm tesisleri kapanırsa ülkemizde toplanan plastik atığı geri dönüştürecek bir endüstrimiz kalmayacak ve yurtiçinde çıkardığımız atıklarda katı atık depolamaya yönlendirilecektir. Kapsamlı bir tahlil yapılmadan ve gelecek perspektifi ortaya konulmadan hayata geçirilen düzenlemelerin mutlak suretle tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu