EkonomiGenelGüncel

Hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatı açıklanıyor

Ali Ekber YILDIRIM

Yarın yapılacak kabine toplantısında 2021 eseri hububat, bakliyat ve yaş çay alım fiyatlarının ele alınması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrasında açıklaması bekleniyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin hububat ve bakliyat eserlerinde üretim, dünyadaki gelişmeler, enflasyon dataları, piyasadaki aktüel fiyatları dikkate alarak bir çalışma yaptı. Bu çalışma kapsamında birinci etapta 2021 eseri buğday, arpa, yulaf, çavdar, kırmızı mercimek ve nohut için fiyatın açıklanması bekleniyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat için üreticinin mutlu olacağı halde alım fiyatları ile ilgili çalışmayı tamamladıklarını, üreticilerin büyük ölçüde TMO’yu tercih etmelerini beklediklerini söyledi.

“Üreticiyi mutlu edecek fiyat” açıklanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık işçisiyle bayramlaşma merasiminde üreticiyi şad edecek alım fiyatı açıklanacağını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Şu anki bilgiler bölgesel kuraklık yaşandığı tarafında. Geçen yıl bitkisel üretimde cumhuriyet tarihinin rekorunu kırsak da bu yıl kuraklık nedeniyle hububat üretimimizde geçen yıla nazaran bir ölçü düşüş gerçekleşeceğini iddia ediyoruz. Anadolu’nun mukadderatı olan kuraklık ile yaptığımız faal uğraş sayesinde bu yıl üretimde çok büyük bir kayıp yaşamadan dönemi tamamlamak için ağır çalışmalar yürütüyoruz.

Ayrıyeten, sulamaya açılacak yeni tarım alanlarıyla birlikte kuraklığın tesirini de azaltmayı hedefliyoruz. Bayram sonu, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından üreticilerimizi mutlu edecek düzeyde TMO alım fiyatları açıklanacak. Üreticilerimiz tarafından TMO’ya arz edilecek hububat ve bakliyat eserlerinin tamamı TMO tarafından alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu üzere bu yıl da hububat ve bakliyat alımlarının problemsiz ve başarılı bir formda yürütüleceği konusunda emin olarak yeni hasat ve alım periyodunun memleketimiz, üreticilerimiz ve bakanlığımız için iyi olmasını dilerim.”

Üreticinin beklentisi yüksek

Geçen yıl hasat öncesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli buğday alım fiyatının dünya fiyatının üzerinde olacağını belirtmiş ve 2020 alım fiyatı dünya fiyatı ile tıpkı düzeyde açıklanmıştı. Lakin daha sonra dünya fiyatı süratle yükselirken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatı revize edilmedi. Bu yıl ise, Bakan Pakdemirli ve Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, “dünya fiyatları” yerine “üreticiyi mutlu edecek fiyat” açıklaması yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yayınladığı 7 Mayıs 2021 tarihli günlük piyasa bilgilerine nazaran, dünyada ekmeklik buğday fiyatı Amerika’da ton başına 324 dolar, Fransa’da 291 dolar, Rusya’da 274 dolar. Türkiye’nin en çok buğday ithalatı yaptığı Rusya’dan ekmeklik buğdayın Türkiye’ye teslim fiyatı protein oranına nazaran 285-300 dolar düzeyinde. Bunun karşılığı dolardaki değişime bağlı olarak ton başına 2 bin 400 liranın üzerinde. Türkiye’de de hür piyasa ve borsalarda ekmeklik buğdayın tonu 2095 lira ile 2 bin 247 lira ortasında değişiyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin satış fiyatı da 2075 lira ile 2125 lira ortasında.
Üreticilerin yaptığı maliyet hesaplamaları ve açıklamalarda ekmeklik buğday fiyatının en az 2 bin 300- 2 bin 400 lira olması talep ediliyor. Fiyatı en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini belirtenler de var. Fiyat açıklanırken geçen yıl olduğu üzere, daha sonra dünya fiyatlarının artabileceği de dikkate alınması isteniyor.

2020 fiyatı neydi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 eseri buğday alım fiyatını geçen yıl 4 Mayıs’ta açıklamıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 1650 lira, makarnalık buğday alım fiyatı ise ton başına 1800 lira olarak açıklanmıştı.

Arpa fiyatı 2 bin liranın üzerinde

Buğday fiyatının yanı sıra arpa alım fiyatının da açıklanması bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 7 Mayıs 2021 tarihli günlük piyasa bilgilerine nazaran arpanın tonu özgür piyasada 1932 liradan süreç görüyor. Konya Ticaret Borsası’nda arpanın tonu 2 bin 143 liradan, Eskişehir Ticaret Borsası’nda 2 bin 89 lira ve Polatlı Ticaret Borsası’nda 2 bin 111 liradan süreç görüyor. Dünya piyasalarında ise Fransa’da arpanın tonu 278 dolar, Rusya’da 248 dolar.
Geçen yıl arpa alım fiyatı ton başına 1275 lira olarak açıklamıştı.

Nohut ve mercimek fiyatı da açıklanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nohut ve mercimek alım fiyatlarını da açıklaması bekleniyor. Geçen yıl, kırmızı mercimek için ton başına 3 bin 550 lira, yeşil mercimek için 3 bin 200 lira, nohut için ise 3 bin 350 lira alım fiyatı açıklanmıştı.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 7 Mayıs tarihli bültenine nazaran, özgür piyasada kırmızı natürel mercimeğin tonu 6 bin 100 liradan, kırmızı iç mercimeğin ve yeşil mercimeğin tonu ise 8 bin liradan süreç görüyor. Kanada’da ise kırmızı mercimeğin tonu 678, yeşil mercimeğin 782 dolar.

Nohut özgür piyasada ton başına 4 bin 800 liradan süreç görürken, Meksika’da tonu 925 dolar.

Yaş çay alım fiyatının açıklanması bekleniyor

Fiyatı açıklanması beklenen bir öteki eser ise yaş çay. Doğu Karadeniz’de yaş çay hasadı 17 Mayıs 2021 Pazartesi başlıyor. Bakanlar Heyeti toplantısı sonrasında çay alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), 2021 Yılı Yaş Çay Kampanyasının 17 Mayıs’ta başlayacağını duyurdu. Birinci sürgün periyodu yaş çay alım kotası dekara 600 kilo olarak uygulanacak.

Geçen sene Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çaykur’un yaş çay alım fiyatını kilo başına 3 lira 27 kuruş olarak açıklamıştı. Üreticiler bu yıl artan gübre fiyatları, personellik maliyetleri nedeniyle fiyatın 4 liranın üzerinde olmasını talep ediyor.

Primler ne olacak?

Bakanlar Kurlu toplantısı sonrasında hububat, bakliyat ve yaş çay için 2021 destekleme primlerinin de açıklanması bekleniyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu