EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

HSCB Bank sabah tahlili: TCMB faiz değiştirmezse, dolar/TL hangi tarafa sarfiyat?

ABD Merkez Bankası Lideri Powell dün Washington İktisat Kulübü’nün düzenlediği aktiflikte konuştu. Powell, açıkladıkları gayelere yanlışsız daha fazla somut gelişme görmeleri durumunda varlık alımlarını azaltacaklarını belirtti.  Fed Liderine nazaran tahvil alımlarının azaltılması büyük ihtimalle faiz artışlarından evvel olacak.

Türkiye piyasaları dün müspet ayrıştı. Merkez Bankası Para Siyaseti Heyetinin bugün açıklayacağı faiz kararında faiz oranını %19’da tutacağı beklentileri müspet ayrışmada tesirli olmuş görünüyor.

Para Siyaseti Şurası (PPK) faiz kararını 14:00’te açıklayacak. Piyasa beklentisi ve HSBC Portföy olarak varsayımımız PPK’nın siyaset faizini %19.00’da koruyacağı tarafında.

Bugün Türkiye’de ayrıyeten Mart ayı konut satışları, Merkezi İdare bütçe dataları ve TCMB haftalık bilgileri açıklanacak. Yurtdışında ise ABD’de Mart ayı perakende satışlar ve sanayi üretimi bugün açıklanacak datalar olacak. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesi durumunda dolar/TL’de 8 düzeyinin altına hareket mümkün görünüyor.

Powell’den yeni bildiriler

ABD Merkez Bankası Lideri Powell dün Washington İktisat Kulübü’nün düzenlediği aktiflikte konuştu. Powell, açıkladıkları amaçlara hakikat daha fazla somut gelişme görmeleri durumunda varlık alımlarını azaltacaklarını belirtti.  Fed Liderine nazaran tahvil alımlarının azaltılması büyük ihtimalle faiz artışlarından evvel olacak. Powell, tahvil alımlarının azaltılma yolu konusunda bir karar vermediklerini lakin bunun piyasaya tahvil satışı yoluyla yapılmayacağını düşündüğünü belirtti.

Fed Liderin son haftalarda piyasalardaki enflasyon tasalarına karşı gitgide daha temkinli açıklamalar yaptığını görüyor. Fed bir manada piyasaları enflasyonun beklediği üzere süreksiz olmaması durumunda aksiyon alma ihtimaline hazırlıyor olabilir. Piyasalarda enflasyon korkuları birinci ortaya çıktığı periyotta Fed Lideri bu mevzuda rahat olduklarını, enflasyonda yükselişin süreksiz olacağını söz etmişti.

Fed yetkililerinin Mart toplantısındaki projeksiyonları 2024’e kadar faiz artışı beklemediklerini söz etse de piyasa oyuncuları enflasyon risklerine karşı Fed’in daha evvel hareket etme ihtimaline odaklanmış durumda. Fed Liderinin dün bu varsayımlardan çok bankanın amaçlarına odaklanılması gerektiğini söylediğini de belirtelim. Fed FOMC’nin bir sonraki kararı 28 Nisan’da açıklanacak.

Coinbase halka arzı riskli varlıkları üzdü

Piyasalar tarafında, Bitcoin borsası Coinbase’in fiyatının 100 milyar dolarlık halka arzı sonrasında %14 düşmesi ABD pay senedi piyasalarını olumsuz etkilerken teknoloji endeksi Nasdaq bileşik dün %1 geriledi. S&P 500 endeksi ise günü %0.4 düşerek bitirdi. ABD 10-yıllık tahvil faizi dün hudutlu bir yükseliş gösterdi (%1.61  %1.63). Dolar ise global olarak paha kaybetti (dolar endeksi: 91.9  91.7).

Çin Merkez Bankası bankacılık sistemine sağladığı likidite ölçüsünü düşürürken bu haberle Shanghai bileşik endeksi bu sabah %1 düşüş gösteriyor. Dolar global olarak yataya yakın ve sonlu kıymet çıkarları gösterirken ABD 10-yıllık tahvil faizi bu sabah yatay bir seyir izliyor. Bu sabah 1.1980 civarında seyreden Euro/dolar paritesinde yükselişlerin kalıcı olmayabileceğine dair değerlendirmemizi koruyoruz. ABD ve Euro Bölgesi ortasındaki aşılama suratı farkı ve buna bağlı olarak ekonomik aktivite suratı farkının dolar lehine olması bu görüşümüzün temelini oluşturuyor.

 

 

Türkiye piyasaları dün müspet ayrıştı

Merkez Bankası Para Siyaseti Şurasının bugün açıklayacağı faiz kararında faiz oranını %19’da tutacağı beklentileri müspet ayrışmada tesirli olmuş görünüyor. Türkiye’nin CDS’i dün 16 baz puan düşerek 426 baz puana gerilerken dolar/TL günü %0.5 düşerek 8.08 düzeyinde bitirdi. 10-yıllık tahvil faizi para siyasetinin sıkı kalacağı beklentisiyle 22 baz puan düşerek %18.00’e geriledi. TL’de son günlerde görülen bedel karı dün bankacılık endeksinin %3.6 bedel kazanmasını sağladı. Sanayi endeksi %2.2 yükselirken BİST 100 endeksi günü %2.2 artışla 1409 puanda bitirdi.

Dolar/TL gerileyebilir

Rusya Başbakan Yardımcısı koronavirüs durumu istikrara kavuştuğunda Türkiye ile uçuşların yine başlayacağını söyledi. Rusya geçtiğimiz günlerde 15 Nisan-1 Haziran periyodu için Türkiye ile hava hizmetini kısıtladığını açıklamıştı. Kararın Türkiye için 400 milyon dolar civarında turizm gelir kaybına neden olması bekleniyor.

Dolar/TL bu sabah 8.09 civarında yatay bir seyir izlerken Para Siyaseti Heyeti (PPK) faiz kararını 14:00’te açıklayacak. Piyasa beklentisi ve HSBC Portföy olarak varsayımımız PPK’nın siyaset faizini %19.00’da koruyacağı istikametinde. TCMB Lideri misyona geldikten sonra yaptığı açıklamalarda para siyasetinde sıkı duruşun korunacağını çabucak faiz indirimi beklenmesinin gerçek olmadığını tabir etmişti. Merkez Bankası’nın faiz oranlarını değiştirmemesi durumunda dolar/TL’de 8 düzeyinin altına hareket mümkün görünüyor.

Lakin Türkiye’nin döviz muhtaçlığı göz önünde bulundurulduğunda bu tıp mümkün bir hareketin uzun müddet kalıcı olması beklenmemeli. Bugün için baz senaryomuz faiz oranının sabit tutulması olsa da ufak çaplı bir faiz indirimi ihtimalini yüzde yüz dışlamıyoruz.

Bugün Türkiye’de ayrıyeten Mart ayı konut satışları, Merkezi İdare bütçe dataları ve TCMB haftalık dataları açıklanacak. Yurtdışında ise ABD’de Mart ayı perakende satışlar ve sanayi üretimi bugün açıklanacak bilgiler olacak.

Muharrir:  İbrahim Aksoy, HSBC Porftöy İdare, Ekonomist

Yabancılar fırsat peşinde…

Bank of America fon yöneticileri anketi: Bitcoin’de balon şişti

Citi’nin Türkiye iddiaları; “Büyüme indirildi, enflasyon yükseltildi”

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu