EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Hindistan’da hadise sayısı 25 milyona yaklaştı

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden Hindistan’da, toplam hadise sayısı 24 milyon 965 bin 463 oldu.

Hindistan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, son 24 saatte 281 bin 386 yeni COVID-19 olayı tespit edildi, 4 bin 106 kişi virüs nedeniyle hayatını yitirdi.

Hindistan’da toplam hadise sayısı 24 milyon 965 bin 463’e, toplam can kaybı sayısı 274 bin 390’a yükseldi.

Uzmanlar, gerçek hadise ve meyyit sayısının belirtilenden çok daha yüksek olabileceği ikazını yapıyor.

Ülkede 3 milyon 516 bin 997 hastanın tedavisi sürüyor.

Hindistan’da günlük hadise sayıları 21 Nisan’dan bu yana birinci sefer 300 binin altına düştü.

Ülkede 27 Nisan’dan bu yana COVID-19 kaynaklı günlük can kaybı sayısı 3 binin üzerinde seyrediyor.

Hindistan Sağlık Bakanlığı dün salgının 2. dalgasının tesirindeki ülkede durumun stabil hale geldiğini açıklamıştı.

Bu ortada, Bihar ve Uttar Pradeş eyaletlerinde Ganj Irmağı üzerinde bulunan ve COVID-19 hastalarına ilişkin olduğu düşünülen yüzlerce cesetle ilgili polisin açtığı soruşturma sürüyor.

– Aşılama kampanyası

Nüfusu 1,4 milyara yaklaşan Hindistan’da aşılama kampanyasının başlatıldığı 16 Ocak’tan bu yana yaklaşık 182 milyon 926 bin 460 doz aşı yapılsa da kampanya, şimdi salgını durdurabilecek seviyeye ulaşmadı.

Dünyanın en büyük aşı üreticisi pozisyonundaki Hindistan Serum Enstitüsünün (SII) Üst Yöneticisi (CEO) Adar Poonawalla, Financial Times gazetesine verdiği röportajda, aşı meşakkati olduğu ve bunun birkaç ay süreceği ihtarında bulunmuştu.

AstraZeneca firmasıyla üretim mutabakatı bulunan ve Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) COVID-19 Aşıları Erişim Programı için de aşı üretmeyi taahhüt eden enstitünün acil iç talebine cevap vermek zorunda olması, dünyadaki aşı tedarikini de olumsuz etkileyebilir.

ABD, İngiltere, Almanya ve öteki ülkeler Hindistan’a ilaç, test kiti ve tıbbi oksijen yardımlarının yanı sıra aşı üretiminde kullanılan hususların ihracını da ağırlaştırdı.

ABD’nin Yeni Delhi Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dabiel B. Smith, ülkeye ulaştırılan aşı bileşenlerinin 20 milyon AstaZeneca aşısının üretilmesine yardımcı olacağını açıkladı.

Poonawalla, aşı üretiminde gerekli kimi ham hususlar için uygulanan ambargonun kaldırılması hedefiyle ABD Lideri Joe Biden’a davet yapmıştı.

ABD, aşı üretimini desteklemek için COVID-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarından feragat edilmesini gündeme getirmişti. Bu türlü bir adımın da Hindistan’daki aşı üretimini kolaylaştıracağı varsayım ediliyor.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu