Ekonomi

Halka arz gelirinin yüzde 45’i borçlara gidecek

Şebnem TURHAN

İştiraki İşbir Sentetik’in Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) halka arzı için onay bekleyen İşbir Holding CEO’su Metin Gültepe, halka açıklık oranının yüzde 30-35 düzeylerinde olmasını öngördüklerini lisana getirerek halka arz gelirinin yüzde 40 ile 45’ini finansal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde kullanmayı ve bu sayede şirket sermayesini güçlendirmeyi planladıklarını söyledi.

İşbir Sentetik olarak uzun vadeli büyüme planları olan ve bu çerçevede atılımlarını yapan Türkiye’nin en esaslı kuruluşlarından biri olduklarını kaydeden Gültepe, şöyle konuştu: “Büyümemizi gerçekleştirebilmek için gereksinim duyduğumuz kaynağın temini için yola koyulduğumuz halka arzımızın başlangıcı ve hazırlığı da çok daha önceye dayanıyor. İzahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduk. Süreç SPK nezdinde devam ediyor. Ayrıyeten halka arz sonrasında hisselerin Borsa İstanbul’da süreç görmesi için de Borsa İstanbul AŞ’ye kotasyon müracaatımızı yaptık. Onay sürecinin tamamlanması halinde tüm yatırımcılara yatırım kararlarını izahnamenin incelenmesi suretiyle vermeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.”

Şirketin çıkarılmış sermayesinin yüzde 30 -35 aralığında bir halka açıklık öngördüklerini vurgulayan Gültepe, “Halka arz edilecek hisselerin ise yaklaşık yüzde 60’a yakın bir kısmı İşbir Sentetik’in sermaye artırımı ile ihraç edeceği hisselerden, geri kalan kısmı ise İşbir Holding ve başka kimi azınlık hissedarların satacağı paydaşlık hisselerinden oluşuyor” dedi.

İnceleme süreci devam eden halka arzda yurtiçi ferdi, yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcılar için tahsisat ayırmayı planlamadıklarını belirten Gültepe, yurtiçi kişiseller içinde şirket çalışanlarına da bir kısım hisse tahsisatı yapmak üzere bir kanıları olduğunu söyledi.

Hindistan yatırımıyla gaye yüzde 60 gerçek büyüme

Gültepe, halka arz sonrası elde edecekleri gelirin yüzde 25 ile 30 düzeyinde bir kısmını büyüme ve verimlilik artışına yönelik; başlamış, devam eden ve yeni yatırımlara ayıracaklarını kaydederek şunları söyledi: “Yüzde 40 ile 45’ini devam eden finansal yükümlülüklerimizin yerine getirilmesinde kullanmayı ve bu sayede şirketimizin sermayesini güçlendirmeyi planlıyoruz. Geri kalan yüzde 25 ile 30’unu ise büyüyen operasyonlarımızın bir ihtiyacı olarak işletme sermayesi gereksinimimizin finansmanında kullanacağız. İşbir Sentetik olarak halka arz sonrasında elde ettiğimiz kaynağı gerçek kıymetlendirerek önümüzdeki 5 yılda; bigbag, halıtabanı, polietilen ve compound üretimlerinde yakalayacağımız artışlar ve Hindistan’da gerçekleştirdiğimiz yatırımımızla birlikte yaklaşık yüzde 60 gerçek büyüme hedefliyoruz.”

Borçların yüzde 77,6’sı yabancı para cinsinden

Gültepe, İşbir Sentetik’in satışlarının yurt içinde ve yurt dışında yaptığımız Bigbag, Halıtabanı, PE Sinema, Compound ve başka eserlerin satışından oluştuğunu belirterek şu bilgileri verdi: “31 Aralık 2020 tarihi prestijiyle satışlarımız, 596 milyon 85 bin 748 TL’ye ulaştı. Satışlardaki artış 2018’den 2019’a yüzde 17, 2019’dan 2020’ye yüzde 19 olarak gerçekleşti. Bu artışın son devirde gerçekleştirdiğimiz Hindistan’daki yatırımımızla daha da ivmeleneceğini düşünüyoruz. Şu anda borcumuzu rahatlıkla çevirebileceğimiz bir finansman yapısına sahibiz. 31 Aralık 2020 itibariyle kısa vadeli borçlanmalarımızın toplam yükümlülükler ve öz kaynaklarımız içerisindeki hissesi yüzde 57 oldu. Toplam finansal borçlarımızın da yeniden birebir tarih itibariyle yüzde 77,6’sı yabancı para cinsinden oluşuyor.”

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu