Genel

Haftanın Yalanları

Sosyal medya hesaplarında algı operasyonu devam ediyor. Bazı yayın organlarının ve başta CHP’li bazı siyasi isimlerin dolaşıma soktuğu yalanlar deşifre edildi. İşte haftanın yalanları…

Türkiye peş peşe yanan orman yangınlarıyla mücadele ederken sosyal medya hesaplarında toplumu manipüle etmek amacıyla asılsız haberler yayılmaya devam ediyor. Bazı yayın organlarının ve başta CHP’li bazı siyasi isimlerin dolaşıma soktuğu yalanlar deşifre edildi. İşte o yalanları sizin için derledik…

YALAN

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanan ormanların yerine otel yapılmasını sağlayacağını iddia etti. Kılıçdaroğlu; ‘Cumhurbaşkanı yanan orman alanlarının yerine otel yapılmasını sağlıyorsa orman yangınlarını önleyemez.’ dedi.

GERÇEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasanın 169. Maddesi uyarınca, yanan alanların tekrar ağaçlandırılacağını başka bir amaçla kullanılmayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; ‘Anayasanın 169.maddesi uyarınca yanan alanlar tekrar ağaçlandırılır, başka amaçlarla kullanılamaz.’ ifadelerini kullandı.

YALAN

CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu, orman yangınlarıyla mücadele edildiği sırada Türk Hava Kurumu’nun uçaklarının yattığını pilotların işsiz kaldığını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Türk Hava Kurumu kayyum elinde yok oldu. Uçaklar yatıyor, pilotlar işinden oldu. Yeni bir iş modeli önerdim; bu uçakları, belediyemizin karalamasına ve pilotlar ile teknisyenleri istihdam etmesine izin versinler, yangınlara derhal biz müdahale edelim.’

GERÇEK

Türk Hava Kurumu’nu daha önce ziyareti sonrası açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, kuurmun çalışabilir durumda bir uçağının bulunmadığını söylemişti. Türk Hava Kurumu’nun işe yaramayan uçakları üzerinden günlerdir algı operasyonu yürüten CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu THK ziyareti sonrası bir gazetecinin ‘Hangarda çalışabilir hiçbir uçak yok mu? Sorusuna ‘Hayır, şuanda yok’ yanıtını verdi.

 YALAN

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İspanya’dan orman yangınlarını söndürmek için Türkiye’ye gelen uçaklarla Türk Hava Kurumu’nun elindeki uçakların aynı model olduğunu iddia etti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Övünüyorlar ya hani, ‘İspanya’dan uçak bulduk diyorlar, İspanya’ya teşekkür ediyorlar. O uçaklarla Türk Hava Kurumu’nda atıl duran uçaklar aynıdır. THK’nın uçakları iş görmez, yalanına kimse aldanmasın.’ İfadelerini kullandı.’

GERÇEK

Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank, THK’nın elinde 3 yıldır bakım bile görmeyen 1969 model CL-215  uçaklarının bulunduğunu, İspanya’dan gelen uçakların ise 1994 model CL-415 olduğunu belirtti.

YALAN

Murat Paşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yangın söndürme helikopteri kiralayabilmek için Tarım Bakanlığı’ndan izin istediklerini vurguladı. Ümit Uysal;’ Değerli komşularım, Murat Paşa Belediyesi Adana’ya Vakfı olarak bir yangın helikopteri kiralayabilmek için her türlü bağlantı ve teyitleşmeyi tamamladık. ’Dün 2 ağustos saat18:49 itibariyle mevzuat gereği Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin istedik. İzin bekliyoruz.’ İfadelerini kullandı.

GERÇEK

Orman Genel Müdürlüğü, helikopter kiralamak için herhangi bir başvurusuna gerek olmadığını açıkladı. Orman Genel Müdürlüğü;’ Murat Paşa Belediye’sinin helikopter kiralama taleplerine ilişkin devlet kurumlarından izin gerekliliği söz konusu değildir. Kiralama talepleri kendi inisiyatiflerinde olup, kiralanması halinde yangın yönetim merkezine bilgi verilmesi gerekmektedir.’ diye açıklama yaptı.

Kaynak:haber365.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu