EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

‘Gizemli hastalık’ Beyaz Saray yakınlarında ortaya çıktı

Birinci sefer 2016’da Küba’da misyon yapan diplomatlarda görülen rahatsızlığa yol açan atakların, ABD topraklarındaki hükümet yetkililerini de maksat aldığının anlaşılmasının akabinde yeni bilgilere ulaşıldı.

CNN, Beyaz Saray yakınlarında bir Ulusal Güvenlik Kurulu üyesinin, Kasım 2020’de kelam konusu rahatsızlığı yaşadığının tespit edilmesinin akabinde, tıpkı tarihlerde öteki bir kurul yetkilisinin de hastalandığını yazdı.

Birinci yetkili hastalığı hafif geçirken ikinci yetkili hastaneye başvurdu. Son hadise ile ABD topraklarında kaydedilen Havana sendromu sayısı 4’e çıktı.

ABD ve Kanada büyükelçilik çalışanlarında görüldü

Kanada’nın Havana Büyükelçiliğinde vazifeli çalışanda 2017 ilkbaharında “Havana sendromu” olarak isimlendirilen gizemli rahatsızlığın yol açtığı baş dönmesi ve baş ağrısı üzere şikayetler görülmeye başlanmıştı.

ABD’nin Küba’daki büyükelçiliğinde misyonlu 21 bireyde de emsal şikayetler görülmüş, Washington idaresi Eylül 2017’de ülkede ikinci derecedeki işçisinin büyük kısmını geri çekmişti.

Küba’da görevliyken gizemli rahatsızlığa yakalanan Kanadalı diplomatlar Ottawa hükümetine 21,1 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

Küba hükümeti, ülkede vazifeli ABD’li diplomatların maruz kaldığı öne sürülen gizemli sonik atak tezlerinin gerçeği yansıtmadığını açıklamıştı.

ABD topraklarındaki hadiseler

CNN, 29 Nisan’da yayımladığı bir haberde, iki Beyaz Saray yetkilisinde, geçen yıl Havana sendromuna rastlandığını ve olayların soruşturulduğunu yazmıştı.

Politico gazetesi ise 30 Nisan’daki haberinde, geçen yıl Miami’deki bir ABD idaresi yetkilisinin, Havana sendromu yaşadığını bildirmişti.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu