EkonomiGenelGüncel

Gemlik Körfezi’nde deniz salyası korkusu

Marmara kıyılarını kaplayan ve halk ortasında “deniz salyası” olarak da bilinen “müsilaj”, son günlerde su yüzeyinde azalmasına rağmen suyun altındaki canlılar için tehdit olmaya devam ediyor.

Görülme mühleti ve yaygınlığı bu yıl geçmişe oranla artan müsilaj, denizdeki oksijenin azalmasına, balıkların yumurtlama alanlarının daralmasına yol açıyor. Maltepe kıyısında kuşlar, deniz yüzeyini kaplayan katmandan olumsuz etkilendi. Gemlik Körfezi’nde ise müsilaj denizin üzerinde ağır bir katman oluşturdu.

İş dünyasının değerli bir ismi Gemlik Körfezi’nin üstünden helikopterle geçerken müsilaj katmanını DÜNYA için görüntüledi.

TÜDAV: Karadeniz ve Kuzey Ege’yi de olumsuz etkileyebilir

Öte yandan Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), musilaj nedeniyle biyolojik çeşitlilikteki azalmanın Marmara Denizi’nin yanında Karadeniz ve Kuzey Ege’yi de olumsuz etkileyeceğini bildirdi.

TÜDAV’dan yapılan yazılı açıklamada, müsilajın son iki yıldır ağır olarak Batı Karadeniz Marmara ve Ege Denizi’nin birçok bölgesini kapladığı belirtilerek, “Çok geniş bir alana yayılan ve uzun sınırlar oluşturan bu Müsilaj, rüzgarın tesiriyle aşikâr alanlarda daha fazla toplanmaktadır. Bu toplanmadan sonra ise su yüzeyinde parçalanarak kümeler halinde çöküp bentik bölgede ‘Deniz Karı’ olarak bilinen oluşumlar meydana gelecektir. Marmara Denizi’nde balık ağlarının gözleri Müsilaj nedeniyle kapanmış durumda lakin dönem açılınca sorun büyüyecektir. Çok Müsilaj oluşumu yalnızca su kolonundaki pelajik ve bentik ekosistemi olumsuz etkilemez. Başta suda çözünmüş oksijen azalması görülecek daha sonra bentik bölgede yaşayan birçok 2 çeşit ortadan kalkacaktır.” sözlerine yer verildi.

Açıklamada, “Musilaj nedeniyle biyolojik çeşitlilikteki azalma Marmara Denizi’nin yanında Karadeniz ve Kuzey Ege’yi de olumsuz etkileyecektir. Bu çeşit ani gelişen ve iki yıldır devam eden uzun süren Müsilaj olayının oluşması için gereken özel şartlar su sıcaklığının yüksek olması ki bu sıcaklıklar mevsim normallerinin 2 derece üzerinde seyretmektedir. Çok fitoplankton artışlarının denizel ekosistemde ikinci basamakta olan zooplanktonları baskılayarak çeşitlerin azalmasına neden olmaktadır. Bu bitkisel canlıların üstel olarak artmasının ana sebebi bu denizin başta evsel atıklarla kirlenmesidir.” denildi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu