Ekonomi

Figes, Endonezya’nın MİLGEM’i için Alman firmayla yarışıyor

Esra ÖZARFAT
BURSA – Endonezya askeri tersanesi PT PAL, Endonezya Donanması için inşa edeceği yeni fırkateyn tasarımı için Alman MTG Marinetechnik ve Türk mühendislik firması FIGES ortasında seçim yapacak. PT PAL tarafından üretilmesi planlanan fırkateyn için Danimarka Kraliyet Donanması ile hizmete giren hava savunma fırkateyni Iver Huitfeldt sınıfı örnek alınacak. İhtiyaçlar doğrultusunda sensör, silah ve öteki savaş sistemleri de tasarlanacak. FİGES İdare Şurası Lideri ve Kurucusu Dr. Tarık Öğüt, “Firmamız yaklaşık 2 yıldan beri Endonezya Deniz Kuvvetleri ile irtibat halinde. Endonezya ordusu yakında kendi MİLGEM projesini başlatacak. Geminin mühendislik hizmetleri konusunda hizmet verme ve teknoloji transferini konuşuyoruz. İki yıl evvel Endonezya’da firmamızı ve askeri denizcilik alanında deneyimlerimizi askeri tersaneleri PT PAL’e anlatmıştım. Son günlerde bağlarımız ağırlaştı. Gelinen noktada firmamız ile bir Alman firması ortasında seçim yapacaklar. Bizim bahtımızın daha yüksek olduğu söyleniyor” dedi.

Biyonik el 3’üncü prototip etabında

Figes, savunma sanayii, denizcilik ve otomotiv sanayisi başta olmak üzere birçok farklı alana teknik takviye ve danışmanlık hizmetleri veriyor. MİLGEM projesi için üç boyutlu küresel ve lokal direnç tahlilleri FİGES tarafından yapılırken, Türkiye’de birinci defa 3 boyutlu sualtı patlama tahlilleri gerçekleştirilmişti. FİGES, yakın devirde büsbütün kendi tasarım, tahlil ve test kabiliyetleriyle geliştirdiği yerli ve ulusal eseri olan teleskopik yükseltme sistemlerini de markalaştırarak, MILMAST AŞ’yi kurdu. Daha sonra Savunma Sanayii Başkanlığı’na bağlı bir kamu şirketi olan SSTEK AŞ’nin bu şirkete ortak oldu. Ayrıyeten Figes’in Eklemeli İmalat Sistemi alanında sürdürdüğü çalışmaları ikinci prototip etabında. Yeniden şirket tarafından üst kol kaybından kaynaklı işlev eksikliklerinde kullanılmak üzere geliştirilen miyo-elektrik denetimli akıllı el protezi de yerli ve ulusal olarak üretilecek. Biyonik el eserine yönelik Ar-Ge çalışmaları üçüncü prototip evresinde devam ediyor. Birebir vakitte eğitim alanında Build-Up Academy üzerinden de yüzlerce yeni mezun genç mühendise Ar-Ge teknolojileri eğitimleri veriyor. Dr. Tarık Öğüt, yerli ve ulusal teknolojik/stratejik sistemlerin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmayı ve bu sistemlerin geliştirilmesinde direkt yahut dolaylı olarak misyon almayı hedeflediklerini tabir etti.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu