EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

FARC’ın sembol ismi Jesus Santrich’in öldürüldüğü öne sürüldü

Kolombiya basınının Venezuela’nın başşehri Karakas’taki kaynaklara dayandırarak paylaştığı habere nazaran, FARC’ın kıymetli isimlerinden Santrich Venezuela’da öldürüldü.

Santrich’in, Venezuela Silahlı Kuvvetlerinin, Kolombiya hududu yakınlarında eski FARC üyelerine ve sistemsiz silahlı kümelere yönelik bir müddettir düzenlediği operasyonlar nedeniyle mi yoksa diğer silahlı gruplarca mı öldürüldüğü şimdi bilinmiyor.

Kolombiya Savunma Bakanı Diego Molano, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela’da dün meydana gelen çatışmalarda Santrich’in öldürülmüş olabileceğini belirterek, “Teyit edilen istihbarat bilgileri Santrich ve başka hatalıların öldürüldüğünü gösteriyor, bu olay doğrulanırsa uyuşturucu suçlularının Venezuela’ya sığındıkları ispatlanmış olur.” sözlerini kullandı.

Santrich hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı

Santrich, FARC siyasi parti olduğunda kısa müddetliğine kongreye girmiş, akabinde tutuklanıp özgür bırakılmıştı. Uyuşturucu kaçakçılığı suçlaması ile yargılandığı bir davada Santrich hakkında mahkemeye gitmediği için 10 Temmuz 2019’da tekrar tutuklama kararı çıkarılmıştı.

Uyuşturucu ticareti nedeniyle bir yıl cezaevinde kalan ve çıktığında gözaltına alınan, akabinde Yüksek Adalet Mahkemesinin kararıyla salıverilen ve yemin ederek Kolombiya Temsilciler Meclisindeki vazifesine başladıktan sonra izini kaybettiren Santrich kelam konusu mahkemedeki duruşmasına da katılmamıştı.

Gelişme üzerine Yüksek Adalet Mahkemesi gerçek ismi Seuxis Paucias Hernandez Solarte olan Santrich hakkında yakalama kararı çıkarmış, ayrıyeten Interpol’e de Santrich için kırmızı bülten çıkarılması gayesiyle başvurmuştu.

Kolombiya’da Kasım 2016’da hükümet ile barış muahedesi imzalayan FARC’ın eski kumandanlarından Santrich, 29 Ağustos 2019’da tekrar silahlı uğraşa dönülmesi daveti yapmıştı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu