EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Erdoğan’dan Biden’a: Kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz

ABD’de Joe Biden idaresinin İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışını onaylamasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert reaksiyon geldi.

Erdoğan ile Biden 13-14 Haziran NATO toplantılarında bir ortaya gelerek S-400 krizi için uzlaşma arayacaklar.

“LAFA GELDİĞİNDE SİLAHSIZLANMA DİYE KONUŞUYORLAR”

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

* Kudüs’ten ve Filistin’den gelen acı haberlerin burukluğu içerisinde geçirdik. Maalesef birilerinin “Kudüs’ten bize ne” yaklaşımlarına şahit olabiliyorsunuz.

* Hz. İbrahim’den Hz. Süleyman’a kadar, Resulü Ekrem’in Mirac’a çıktığı yer Mescid-i Aksa’dadır. Hz. Ömer Kudüs’ü fethettiğinde Hristiyanlara dokunmamıştır.

* Kudüs’ün bugünkü fiziki imgesi, Osmanlı padişahlarının yapıtıdır. Asırlarca ecdadımız mübarek yeri korumak, oradaki her dinden insanı huzur içinde yaşatmak için çalışmaktır. Osmanlı 1917’de Gazze ve Kudüs’ü taarruzları karşılamakta zorlanmıştır.

* Gazze’ye yapılan birinci iki saldırıyı üstlenen Osmanlı ordusu, düşmanın destekle 110 bine çıkan asker sayısı yüzünden 3. saldırısı sonucu geri çekilmek zorunda kalmıştır. 9 Aralık 1917’den orayı koruma etmek için bırakılan artçı birliktenmiş.

* Iğdırlı Hasan onbaşı o günden beri Mescid-i Aksa’dan ayrılmamıştır. Bugün Biden’ın önemli bir İsrail’in silah onayıyla ilgili imzasını gördük. O da bakıyoruz ki çok çok kıymetli 850 bin silah onayı. Lafa geldiğinde silahsızlanma diye konuşuyorlar.

* Sayın Biden, kelamda Ermeni soykırımında Ermenilerin yanında yer aldın. Artık de önemli manada orantısız bir atak ile Gazze’ye saldıran ve yüz binlerce insanın şehadetine vesile olan bu olayda siz kanlı ellerinizde bir tarih yazıyorsunuz. Bunu bize söylemeye mecbur ettiniz. Biz bu bahislerde daha fazla duramayız, durmayacağız.

“BUNLAR 5-6 YAŞINDAKİ YAVRULARI ÖLDÜRECEK KADAR KATİL”

* 84 milyon daima birlikte Kudüs nöbetimizi devam ettiriyoruz, devam ettireceğiz. Filistin toprakları da kanla zulümle yıkanıyor. Siz de buna takviye veriyorsunuz.

* Her ne olursa olsun bize düşen misyon, mazlumun yanında yer almak, onun hakkını hukukunu gözetmektir. İsrail, BM kararlarını hiçe sayarak ataklarına devam etmesi bölgedeki acıları arttırmıştır.

*Filistin halkının intifada olan İsrail akınlarına karşı daima yanında olduk, olmayı da sürdüreceğiz. Hudutları aşikâr olmayan İsrail devleti, insanlığa karşı kabahat işlemeyi sayanların elinde terör aygıtına dönüşmüştü. Kendi başbakanlarını dahi öldürmekten çekinmeyecek kadar işi ileri götürmüşlerdir.

* Bir Yahudi başbakan bana o denli demiştir. “Generalliğimde ne vakit ki Filistinlileri öldürüyordum, bana en büyük zevki o veriyordu.” Türkiye ziyaretinde bu şahıs Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına bunları söylüyordu. Bunlar aslında terörden gelmişlerdir. Hepsi terör içerisinde yetişmiştir. Şuanki de birebir.

* İsrail’in Gazze ve Filistin’e hücumları da milletlerarası yardımda karşılığını bulamamıştır. İsrail burada hukuk tanımazlığını bir defa daha göstermiştir. Bunlar 5 yaşında 6 yaşındaki yavruları öldürecek kadar katil. Bayanları yerde süründürecek kadar katil. Bayanları yerde süründürecek kadar katil. Tıpkı sudan beslenenler de maalesef bunları destekliyor.

“AVUSTURYA DEVLETİNİ TELİN EDİYORUM”

* Bir yandan Kudüs’ün mahremiyetine el uzatan, içinde medya kümelerinin olduğu binayı yerle bir ederler işte bu terör devleti İsrail’dir.

* Siz orantısız güç kullanıyorsunuz. Siz savaş uçaklarınızla birlikte Gazze’ye bomba yağdırıyorsunuz. Gazze’nin savaş uçağı var mı? Yok. Kimi aldatıyorsunuz.

* Filistinli çocukların bombalarla ölmesiyle ilgilenmeyenler, İsrailli çocukların siren sesleriyle korkmasını göstermektedir. Filistin’de yaşanan trajediye gerisini dönenler aslında yarın başlarına geleceklerin tohumlarını ekmektedir.

* Şu anda Avrupa’ya sesleniyorum, şu anda onlara bir şey hatırlatıyorum: Başbakanlık binasına İsrail bayrağı çeken Avusturya devletini telin ediyorum. Bu türlü bir resmi makama bir terör devletinin bayrağını çekmek terörle izdüşümü bir hayat yaşamak demektir. Avusturya devleti herhalde soykırıma tabi tuttukları Musevilerin faturasını Müslümanlara bırakmak istiyor.

* Türkiye tıpkı Kıbrıs’ta olduğu üzere Filistin’de de iki devletli adil tahlilden yana olduğunu belirtmektedir. Başşehri Kudüs olan Filistin devleti kurulması için her platformda efor göstereceğiz.

* Artık Kudüs konusunda başka bir düzenlemeye muhtaçlık olduğunu düşünüyoruz. Kudüs’ün kalıcı huzura ve barışa ulaşması için herkesin fedakarlık yapması gerekiyor.

* Papa Fransuva ile yaptığım görüşmede bu hissiyatımı paylaştım. Şu teklifi yapıyoruz: Kudüs’ün üç dinin temsilciler tarafından yönetilmesi günümüz kuralların en dengeli yol olacaktır. Aksi takdirde bu kadim kentte barışı sağlamak kolay görünmüyor.

* Musevilerin Mescid-i Aksa’ya akınları fitili ateşlenen bomba tesiri yaratmaktadır. Bu tehdidin önüne geçmenin en süratli yolu teklif ettiğimiz biçiminde yeni bir idare statüsüne kazandırmaktır.

* BMGK, İslam İşbirliği Teşkilatı ve başka tüm milletlerarası kuruluşları harekete geçmeye çağırıyoruz. Filistin halkının hücumlardan korunması için atılacak milletlerarası adımlarda her türlü dayanağı vereceğimizi buradan bir defa daha söz ediyoruz.

Sözcü

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu