EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

Erdoğan: Salgın nedeniyle işlerine orta veren iki küme esnafa; bir kereye mahsus 3 ve 5 bin lira verilecek

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan, esnafa dayanak paketini açıkladı. Erdoğan, salgın nedeniyle işlerine orta veren iki küme esnafa bir kereye mahsus 3 ve 5 bin lira hibe takviyesi verileceğini söyledi.

Erdoğan, 4 saatlik kabine toplantısının akabinde açıklama yaptı. Erdoğan, “Filistin halkının taarruzlardan korunması için atılacak milletlerarası adımlarda her türlü takviyesi vereceğimizi buradan bir defa daha tabir ediyoruz” dedi.

Erdoğan, ismini anmayarak organize kabahat örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarına göndermede bulunurken, “PKK’yı ve onun destekçilerini bile samimi ve açık lisanla kınamaktan kaçınanların çetelerle tıpkı  yolda yürümeleri karşısında şunu hatırlamak isterim, terör örgütleri üzere cürüm çeteleri de zehirli bir yılan üzeredir. Onlarla birebir çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere istek göstermiş olursunuz.” değerlendirmesini yaptı.

Esnafa dayanak paketi

Esnaflarımıza yönelik yeni bir takviye programının muştusunu paylaşmak istiyorum.  Bu hibe programıyla işlerine orta vermiş olan esnaflarımıza 2 küme halinde takviye olmayı planlıyoruz.

İki gruba  bir kereye mahsus 3 ve 5 bin lira hibe ödemesi

Birinci kümede kahve kıraathane pastane, internet kafeler vb işletmeler yer almaktadır. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir keze mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapacağız.

İkinci kümede bakım tamir, tamirat, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak, kozmetik, bakırcılar, ayakkabıcılar, konfeksiyonlar vb yer almaktadır. Bu kümeye berberler otobüsçüler, pazarcılar dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan bu kümeye bir keze mahsus 3 bin lira hibe takviyesi vereceğiz. Toplamda 4 milyar 602 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

Kuraklıktan ziyan gören çiftçilerin borçlarına erteleme

Bugün çiftçilerimize de müjdemiz var. 180 bin ton patates ve kuru soğanı üreticiden alarak gereksinim sahibi ailelere dağıttık. Ellerinde bulunan çeltiğin 15 bin tonu da toprak mahsuslarına verdik. Bu yıl kuraklık yüzünden kimi eserlerin rekoltelerinde azalma olacağı muhakkaktır. Kuraklıktan ziyan gördüğü belirlenen çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooparatiflerine olan borçları ertelenecektir.

Belirlediğimiz 2021 yılı alım fiyatları ise Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sert ekmekli buğday alım fiyatı 2 bin 250 lira, arpa alım fiyatı 1750 lira, kırmızı mercimekte ton başına 5 bin lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir. Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve takviyeler verilerek üreticilerimizin masraflarına katkı sağlayacaktır. Açıkladığımız fiyatlar referans fiyat olacaktır. Birebir biçimde kabul edilecektir.

Çay üreticilerimiz için alım fiyatını açıklıyorum; 752 milyon tonun üzerinden çay alımı yaparak toplamda 2 milyar 760 milyon lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl için yaş çay alım fiyatı kilo başına 3,87 liraya destekleme ile birlikte 4 liraya yükseltilmiştir.

Çiftçilerimizden tek isteğimiz bir karış toprağı boş bırakmadan ekmeleri, biçmeleri, üretmeleridir. Yeni hasat periyodunun ülkemize, milletimize ve bilhassa çiftçilerimize iyi bereketli olmasını diliyorum.

Kaynak: Para Tahlil

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu