EkonomiGenelGüncel

Erdoğan: PKK’nın Suriye sorumlusu öldürüldü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından değerli satır başları:

“Ramazan ayı boyunca uyguladığımız kısmi ve tam kapanma önlemleri sayesinde salgını tekrar büyük ölçüde denetim altına aldık.

Ay sonlarına hakikat olay sayılarını daha aşağıya çekmek için milletimizin önlemelere ahengini hassasiyetle rica ediyorum. Resmi kümelerin bir an evvel aşılanmasına çaba ediyoruz.

‘En zorunu geride bıraktık bundan sonra kapsamlı önlemlere gereksinim yok’

En zorunu geride bıraktık, bundan sonra bu kadar kapsamlı önlemlere muhtaçlık olmayacağını umut ediyorum. Hiçbir sorumluluk üstlenmeyip, yalnızca klavye ve ekran silahşörlüğü ile ortada gezenlerin asıl niyetleri muhakkaktır.

Esnafımıza verdiğimiz ciro ve kira dayanağından 1 milyon 200 bin vatandaşımız yararlandı. Dayanakların meblağları şimdiden 55 milyarı buldu, haziran sonunda 67 milyarı bulacak. Salgının başladığı günden bu yana toplamda 661 milyar liralık kaynağı insanımızın buyruğuna vermiş olduk.

Birinci küme esnafa 5 bin lira

İşyerlerine orta veren esnaflarımıza iki kümede dayanak olmaya başlıyoruz.

Birinci kümede kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar üzere işletmeler yer alıyor. Sayıları 235 bine ulaşan işletmelere bir sefere mahsus 5 bin TL ödeme yapacağız.

İkinci küme esnafa 3 bin lira

İkinci kümede ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingilrler, kayalcılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu kümeye daha evvelki dayanak ödemelerinden yer alan Lokanta, berber, taksici, minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Bu kümede bulunan toplamda 1 milyon 155 bin işletletmeye de 3 bin TL hibe dayanağı vereceğiz.

İki farklı küme halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi ismi altında yeni bir adım atıyoruz. Ayrıntıları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların güzel olmasını diliyorum.

Çiftçilerin kredi borçları ertelenecek

Bugün çiftçilerimize de müjdemiz var. Bu yıl kuraklık yüzünden kimi eserlerin rekoltelerinde azalma olacağı belirlidir. Kuraklıktan ziyan gördüğü belirlenen çiftçilerimizin ziraate ve tarım kooparatiflerine olan borçları ertelenecektir.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ton başına 1650 lira olan sert ekmeklik buğday alımını 2250 lira, 1275 lira olan arpa alım fiyatını 1750 lira, bakliyat alım fiyatları nohutta 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir.

Çay alım fiyatları destekleme ile 4 lira

Yaş çay alım fiyatı 3,27 destekleme ile 3,40 lira olarak belirlenmişti. Bu yıl için yaş çay alımı kilo başına 3,80 liraya destekleme ile 4 liraya yükseltilmiştir.

PKK’nın kelamda sorumlusu etkisiz hale getirilmiştir

PKK’nın Suriye genel sorumlusu Sofi Nurettin kod isimli terörist Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilmiştir. Pek çok kanlı aksiyonun faili olan bu terörist, Fırat Kalkanı ve Zeytin Kolu harekatlarında askerlerimize karşı yapılan pek çok hücumun da sorumlusudur.

Gara Operasyonu sırasında 13 günahsız insanımızın şehit edilmesi talimatını verenlerden biri yeniden bu teröristtir.

Etkisiz hale getirilen Sofi Nurettin’in durumu, PKK/KCK ile PYD/YPG’nin tıpkı örgüt olduğu gerçeğini inkarı mümkün olmayacak halde ortaya koymuştur.

‘Bu millete ihanet edip kurşun sıkanı da birebir akibetin beklediğini hatırlatıyorum’

En büyük hüznümüz, ülkemizde hala çetelerden medet umacak kadar zavallılaşan, küçülen haysiyet fukarası kişiliklerin olduğunu görmektir.

Bu ülkeye ihanet eden, kurşun sıkan, insanımıza ziyan veren, vatanımızın bütünlüğüne, milletimizin birliğine, devletimizin bekasına tehdit oluşturan herkesi birebir akıbetin beklediğini hatırlatıyorum.

Terör örgütleri üzere cürüm çeteleri de zehirli bir yılan üzeredir. Onlarla tıpkı çuvala girerseniz daha sonra başınıza geleceklere istek göstermiş olursunuz.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu