EkonomiGenelGüncel

DÜZGÜN Parti, ‘İyileştirilmiş Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’in detaylarını açıkladı

YETERLİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, hazırladıkları, “İyileştirilmiş ve Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” teklifini açıklamaya hazırlanıyor.

Taslağın ayrıntılarını anlatan ÂLÂ Parti Hukuk ve Adalet Siyasetleri Lideri Fazilet, taslakta hususların değil prensiplerin yer alacağını vurguladı. Fazilet, Cumhurbaşkanının tarafsızlığını sağlayacak kurallar getireceklerini söyledi.

Fazilet, “Bu bir devlet sistemi önerisi. İçinde tam manasıyla kuvvetler ayrılığının tesis edildiği, hukukun üstünlüğünün sağlandığı, TBMM’nin Gazi Meclis’in tekrar aktifliğinin saptanarak yasamada, kontrolde tam manasıyla kendisine yakışır, milletin iradesini temsil etmeye yakışır bir güçlü Meclis haline geldiği, bir denetleme gücünün olduğu, hiçbir erkin birbiri üzerinde vesayet kurmadığı, kurmayı düşünemediği bir parlamenter sistem istiyoruz.” dedi.

Fazilet, “İYİ Parti olarak seçmenimize diyoruz ki; ‘İktidara geleceğiz geldiğimizde hazırlayacağımız, toplumsal mutabakatla hazırlamaya kıymet göstereceğimiz anayasamızda ve ona bağlı olan kanunlarda; bu size artık kelam verdiğimiz prensipler çerçevesinde Düzgünleştirilmiş Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem prensipleri, devlet sistemi prensipleri çerçevesinde anayasayı hazırlayacağız, değiştireceğiz’ diyoruz.” diye konuştu.

Fazilet, şunları kaydetti:

“Burada bir anayasa metni yok, unsurlar var. Bu prensiplerin en değerlisi tarafsız bir Cumhurbaşkanı. Aslında bütün Türkiye bunu bekliyor. Bu Cumhurbaşkanının tarafsızlığını sağlayacak kurallarımız var, bunu Genel Liderimiz açıklayacak. Güçlü bir Meclis istiyoruz. Yürütmenin Meclis’e hesap vereceği, bütçe üzere çok değerli olan Meclis’in denetleme hususlarında, yetkilerinde Meclis’in gücünün büsbütün yine sağlandığı bir parlamenter sistem istiyoruz. Liyakat çok değerli. Şu anda liyakatın yerini sadakat almış durumda ve bu ülkenin idaresi için hiç âlâ bir şey değil.

Bayan hakları çok kıymetli, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğü için her türlü çalışmayı yapacağımıza kelam veriyoruz. Meclis’te bayan milletvekillerinin sayısının arttırılmasını istiyoruz. Tıpkı vakitte Yargıçlar Savcılar Kurulu’nda (HSK) Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üyelerinde bütün bunların seçiminde bayan kotası koyuyoruz. Meclis’in güçlenmesi bakımından hem HSK hem AYM’nin üyelerinin seçiminde nitelikli çoğunlukla Meclis’in gücünü artırıyoruz.”

“Cumhurbaşkanının partili olmaması çok önemli”

Fazilet konuşmasının devamında, “Cumhurbaşkanları katiyetle taraflı olmayacak. Bakın Cumhurbaşkanı partili olduğu vakit Cumhurbaşkanının vazifesi nerede, parti liderinin misyonu nerede başlıyor, nerede bitiyor? Bu büsbütün birbirine karışıyor. Bunu artık halkımız, seçmen görüyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanı konuştuğu vakit, hangi andan itibaren parti lideri olarak konuşuyor; Hangi andan itibaren devletin ve milletin temsilcisi olarak konuşuyor? Muhalefete kızarken, hiddetlenirken, eleştirirken bir Cumhurbaşkanı makamını dolduran Cumhurbaşkanı olarak konuşmuyor Sayın Cumhurbaşkanı. Orada AK Parti Genel Lideri olarak konuşuyor.

Fakat birebir kişi AK Parti’ye oy vermeyen bütün seçmenin de Cumhurbaşkanı. Burada vazife, yetki büsbütün birbirine karışıyor. O vakit AK Parti’ye ya da iktidar partisine oy vermeyen seçmen devletin en değerli kurumu olan, devleti milleti temsil eden, içeride ve dışarıda en büyük kurum Cumhurbaşkanı’nın kendisini kucaklamadığını, kendisini kapsamadığını hissediyor. İşte bu; vatandaşın devlete aidiyetini mahzurlar. Onun için Sayın Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması, partili olmaması çok çok kıymetli.” sözlerini kullandı.

“Seçimlerde toplumsal mutabakat”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin toplumsal mutabakata nazaran şekilleneceğine dikkat çeken Fazilet, ayrıntıları şöyle anlattı:

“İYİ Parti için Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından ya da Meclis tarafından seçilmesi şu günün konusu değil. Zira; ister Meclis seçsin isterse artık yaptığımız Anayasa değişikliği üzere halkımız seçsin; seçilen Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması değerli. Biz onu sağlayan kuralları koyuyoruz.

Biz bütün partilere gidip soracağız. Bu unsurlarımız bütün kamuoyuna açıklanıp; sivil toplumdan, üniversitelerden, akademisyenlerden, devletin her kurumundan biz geri dönüşler bekliyoruz. Zira; istediğimiz bu prensiplerin tartışılması, özümsemesi, eksikliği varsa onun yeni bir fikirle tamamlanması. Bunun sonucunda, seçimden sonra anayasayı hazırlarken şayet toplumsal mutabakat hem partiler içinde hem de millet nezdinde milletin seçmesi devam etsin derse o biçimde gidebilir. Hayır Meclis seçsin derse o formda değiştirilebilir.”

“Seçim barajı düşecek”

“Koalisyonları mumla arar bir ittifaklar rejimine girdik” diye konuşan Fazilet, idarede “istikrar” vurgusu yaptı. Fazilet kelamlarını, şöyle sürdürdü:

“Bir dolu yeni partiler ortalıkta kuruluyor. Zira yüzde 1’i bırakın, yüzde 50 artı 1’in bile kıymeti var. O vakit da bütün problem, ‘aman onu da ittifaka katalım’, ‘aman bu da dışarda kalmasın.’ Koalisyonlardan bin beter bir hale geldik. Parlamenter sistemde sonuç olarak seçmen, hangi partiye teveccüh eder, tek başına şayet iktidar olma gücünü ve yetkisini verirse ne ala, dilek edilen budur. Lakin velev ki vermedi ve iki partinin birleşmesini seçmen istiyor, seçmenin iradesi istiyor.

Lakin bu koalisyonların kurulması durumunda biz getirdiğimiz sistemde, ‘Yapıcı inanç oyu’ sistemiyle; şayet siz hükümeti iktidardan indirecekseniz güvensizlik oyu ile; o vakit yeni bir başbakanı da belirleyerek, Cumhurbaşkanı’na sunup onun da hükümeti kurma garantisini Cumhurbaşkanı’na verecek halde bir sistem getiriyoruz. Münasebetiyle; idarede istikrarı tekrar sağlayan bir metot getiriyoruz. Tıpkı vakitte temsilde adaleti de unutmuyoruz. Seçim barajını yüzde beşe düşürüyoruz.”

Sistemi kısa müddette getirmeyi hedeflediklerini belirten Fazilet, “Bunu iktidara geldiğimizde olabilecek en kısa vakitte yapacağız. Fakat şunu unutmayalım ki bu bize seçmenin vereceği anayasayı değiştirme gücüyle orantılı bir süratte olacak” dedi.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu