EkonomiGenelGüncelİflas Haberi

DSÖ’den varlıklı ülkelere ‘aşıları bağışlayın’ daveti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, yetişkinlerin akabinde çocuk ve gençlere COVID-19 aşısı yapmayı planlayan yüksek gelirli ülkelere, ellerindeki aşıları düşük gelirli ülkelere bağışlama davetinde bulundu.

Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, COVID-19 salgınının, ikinci yılında daha ölümcül olabileceği uyarısı yaptı.

Dünya genelindeki aşı adaletsizliğine dikkati çeken Ghebreyesus, fakir ülkelerde sağlık çalışanları ve yaşlı kümelerin hala aşılanmadığına, hastanelerin dolup taştığına işaret etti.

COVAX’a dayanak daveti

“Şu anda aşı tedarikinin sırf yüzde 0,3’ü düşük gelirli ülkelere gidiyor.” uyarısı yapan Ghebreyesus, güçlü ülkeleri COVID-19 Aşıları Global Erişim Programı’na (COVAX) takviye vermeye davet etti.

Ghebreyesus, “Bazı ülkelerin neden çocuk ve gençlerini aşılamak istediklerini anlıyorum. Lakin şu anda onları tekrar düşünmeye ve bunun yerine aşıları COVAX’a bağışlamaya çağırıyorum.” diye konuştu.

DSÖ’ye nazaran, bugün prestijiyle salgın nedeniyle dünya genelinde 3,34 milyon kişi hayatını kaybetti, toplam hadise sayısı 161 milyonu aştı ve 1,26 milyon doz COVID-19 aşısı uygulandı.

Kaynak: Dünya

İFLAS Haberi

SEOHaberi.com profesyonel ekibi ile SEO, Dijital Pazarlama, Site içi Optimizasyon ve Sosyal Ağlar hizmeti altında markanızın tüm ihtiyaçlarını siz değerli çözüm ortağımız doğru zamanda, doğru yerde olması için kurumsal SEO çözümleri sunuyor. Markanızı arama motoru üzerinde üst sıralara çıkma adına geliştirebilir, güncel yazıları detaylı olarak sitemizden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu